Co se mi honí hlavou,  Terez poslouchá

Eurovizní koutek: ročník 2020 a Eurovize v kostce

Okej, teď si určitě říkáte proč jste vůbec klikli na tenhle link, když vás Eurovize nezajímá.. I’m glad you asked. Kromě toho, že se pokusím eurovizní neználky ukecat, aby dali té nejlepší hudební show v celé galaxii šanci, tak shrnu i informace o letošní virtuální Eurovizi pro všechny nadšence, co se v tom ztrácejí. Let’s dive in! (Behold my Photoshop skills. Also, credit to EBU.)


Co je k sakru Eurovize!?

Eurovize, neboli Eurovision Song Contest, je hudební soutěž pořádána každý květen EBU (European Broadcasting Union = stejná organizace stojí za biatlonem) a sestává z dvou semifinále a finále a pořádá se v zemi, která soutěž vyhrála naposledy (tím pádem se Eurovize každý rok stěhuje do jiné země! Well, pokud stejná země nevyhraje dvakrát po sobě hah). Soutěž poprvé začala v roce 1956 a tenkrát se jí zúčastnilo 7 evropských zemí. V dnešní době se Eurovize zúčastňuje okolo 40 zemí a né všechny jsou nutně v Evropě *cough*Austrálie*cough*

Takže Eurovize je pro Evropu jako povinná!?

Prr. Kolikrát se zúčastnilo Česko? A jak dlouho Eurovize běží? Odpověď je osmkrát a hodně dlouho.. Uhm teda ne, účast není povinná. Každá země se každý rok rozhoduje, jestli se zúčastní (obvykle hrají roli peníze a zájem obyvatel země, jak tomu bylo v Česku na přelomu minulé dekády; a ne rozsáhlá a kvalitní hudební scéna haha). Například Slovensko se naposledy zúčastnilo v roce 2012 s Miro Šmajdou (který vystupoval pod pseudonymem Max Jason Mai for some reason). Česká republika to prvně zkoušela v letech 2007 – 2009. Nakonec jsme se vrátili v roce 2015 (s Martou Jandovou a Noidem) a od té doby se zúčastňujeme každý rok. Náš zatím nejlepší výsledek byl v roce 2018, kdy se Mikolas Josef s písní Lie to Me usadil na 6. místě.

Okej a to jako může zpívat každý s jakoukoliv písní?

#sorryjako cover Taylorky není povolen. Každá evropská země, která potvrdí účast na dalším ročníku Eurovize musí představit reprezentanta a soutěžní písničku (nejpozději do března? nebo tak někdy). Reprezentantem může být kdokoliv (Celine Dion jeden rok zpívala za Švýcary, Božský Kája zase za Rakousko) – jeden/na zpěvák/čka nebo skupina (nesmí být víc než 6 členů). Co se ale písně týče, tam přicházejí ke slovu pravidla. Písnička nesmí být delší než 3 minuty a jak text, tak melodie nesmí být komerčně vydány před zářím předešlého roku (tj. pro letošní Eurovizi platilo datum 1. září 2019, pro Eurovizi 2019 to bylo září 2018 atd.). To znamená, že píseň je napsaná speciálně pro tuto soutěž. Nicméně píseň může být napsána v jakémkoliv jazyce, nebo dokonce i několika!

A jak to teda jako funguje? Čtyřicet písní zní jako hodně dlouhá show..

Toho si je EBU taky vědoma. Proto Eurovize funguje ve formátu dvou semifinále a jednoho finále. Pět velikánů a pořádající země jsou automaticky ve finále. Pět velikánů existuje od roku 2000 a je to skupina evropských zemí, která do EBU vkládá nejvíc peněz. Jmenovitě tedy Německo, Španělsko, Francie, Itálie a Velká Británie (ne že by to Británii a Německu nějak extra pomohlo posledních pár let haha). Ostatní země jsou každý rok pomocí random hlasování rozděleni mezi semifinále, kde soutěží o postup do finále. To teda v praxi znamená, že cca 20 soutěžících si svojí píseň zazpívá na eurovizní stage dvakrát (během semifinále a ještě jednou během finále). O tom, kdo postoupí do finále (a o finální pořadí a vítězi) rozhoduje mix hlasů národních porot a diváků.

Fajn. Chápu. Ale proč bych se jako měl/a dívat??

Damn you, člověče! Protože je to nejlepší hudební soutěž v celé galaxii! Protože sice máme v Eurovizi od roku 2015 Austrálii, ale USA a Kanadu ne. Protože písně jako Waterloo (ano, to Waterloo od ABBA), Hard Rock Hallelujah, Horehronie, Wild Dances, Euphoria, Lie to Me, Satellite nebo Heroes byly napsány speciálně pro Eurovizi! ABBA vyhrála Eurovizi Švédsku a pomohlo jí to nakopnout komerční úspěšnost kapely po celém světě. Protože kde jinde uvidíš Ježíše hrát na hořící piáno, člověka běhat v obřím kole pro křečky, ruské babušky, soutěžící rozezpívat celou halu, když vypadne elektrika, šílené taneční kreace, úžasné hlasové rozsahy, ohromující kostýmy, dechberoucí vystoupení, emoce.. Ale co je úplně nejlepší na celé soutěži? Že není důležité kdo vyhraje! Tahle soutěž totiž spojuje Evropu.. eh, teda až do hlasování. Ale pššt, o tom se bavit nebudeme. To si musí zažít každý sám.

Kde jinde taky uvidíte to nejvíc iconic vystoupení ever?

Hm, Eurovize byla letos stejně zrušená, takžee..

Ha člověče! Ty blázne! Ty nic nevědoucí bytost! Eurovize jak ji známe byla zrušena. Rotterdam se sice letos nerozezpívá, ale EBU se rozhodla pořádat digitální verzi, kde uctí všech 41 letošních soutěžních písní – bez hlasování. Takžee..

Fajn! Kdy? Kde? Jak?

Eurovision Song Celebration 2020 se bude pořádat v úterý 12. května a čtvrtek 14. května v 9 večer pražského času. Během těchto dvou večerů zazní všech 41 písní roku 2020, jak už bylo zmíněno – bez možnosti hlasování. První večer uslyšíme písně, které měly zaznít během původního prvního semifinále a přidá se k nim i Nizozemsko, Německo a Itálie. EBU také oznámila, že tzv. „Switch Your Genre“ hra je zpět a vypadá to, že všechny soutěžní písně pro tento večer změní svůj žánr. Kromě těchto písní se jako obvykle můžeme těšit na další zábavu během přestávek. Druhý večer, 14. května, nás čeká zbývající polovina „soutěžících“ plus druhá polovina velké pětky a to Francie, Španělsko a Velká Británie. Nebude chybět ani přestávková zábava a prý slibují i tour of kitchen jednoho nebo dvou soutěžících. Oba večery můžete sledovat na oficiálním YouTube kanálu Eurovision Song Contest.

V sobotu 16. května od 9 hodin večer nás čeká tzv. finále aneb Eurovision: Europe Shine a Light. Show můžete buď sledovat na zmíněném YouTube kanále nebo ČT1 (v Česku). Show bude trvat cca 2 hodiny, takže soutěžní písně znovu neuslyšíme, nicméně se můžeme těšit na spoustu eurovizních vzpomínek z bohaté historie této hudební soutěže. Letošní soutěžící se také spojí, aby společně zazpívali vítěznou píseň z roku 1997 „Love Shine a Light“.

Co se speciálních vystoupení týče, tak nás čeká Michael Schulte (reprezentoval Německo v roce 2018) s Ilse DeLange (The Common Linnets, Nizozemsko 2014), kteří společně zazpívají německou první vítěznou píseň z roku 1982, Ein Bisschen Frieden. Dále se můžeme těšit na israelskou vítězku z roku 1979, která spojí síly s bývalými soutěžícími z Junior Eurovision Song Contest (ano, existuje i dětská verze), aby společně zazpívali její píseň Hallelujah. A pokud vás minulé století tolik nezajímá pak se můžete těšit na Månse Zelmerlöwa, švédského vítěze roku 2015, a jeho hit Heroes. Dále pak Maria Šerifović (Srbsko, 2007) s písní Molitva a samozřejmě i na Nettu, israelskou vítězku 2018, která zazpívá akustickou verzi její nové písně. A i posledního eurovizního vítěze, nizozemského Duncana Laurence a jeho novou píseň Someone Else. Do toho všeho nás čeká i roterdamský filharmonický orchestr a nebo speciální fanouškovský sing-a-long moment. Sobota 16. května od 9 hodin pražského času. ČT1. Nebo YouTube Eurovision Song Contest.

Vůbec ty jména neznám, ale zní to.. zajímavě?

Si myslím! Natoč si budíka. Also, pokud tě to náhodou zaujme, tak věz, že letošní rok je opravdu speciální a za posledních 8 týdnů vyšlo osm epizod Eurovision Home Concerts, kde různí soutěžící zpívají nejen své písně, ale i covery jiných eurovizních písní (většinou Euphoria a Satellite, ale těch není nikdy dost). Více informací a všechny díly (kromě nadcházejícího posledního pátku) můžeš najít na webu Eurovize.

A pokud vám tohle všechno jako důvody nestačí, tak si představte, jak se vám rozšíří memes obzory. Protože, a to vám můžu garantovat, těch memes, co se každý rok vyrojí právě díky Eurovizi je víc než nespokojených diváků Eurovize během každoročního hlasování.

DĚKOVAT MI ANI NEMUSÍTE. YOU ARE MORE THAN WELCOME.