Cestovní deníček,  Irsko

Má oblíbená místa v Irsku

Tohle bude totálně trip down the Memory Lane. Nedávno jsem se vzbudila s takovým tím pocitem, kdy chci prostě někam vyrazit, kde jsem dlouho nebyla, nejlépe do přírody (I blame you, you beautiful warm sun). No, vzhledem k tomu, co se teď děje a taky, že jsem stranded v Dublinu a k přírodě to nemám tak blízko (a nějak mi spíš chybí ta echt česká), jsem se rozhodla provětrat hooodně starý fotky a ukázat vám různá irská zákoutí.


Za zvuků nové desky Seleny Gomez se jdu prohrabat hard diskem a dopředu říkám, že nevím, co nás čeká. Nebo teda jedna věc – některý fotky jsou focený ještě mým úplně prvním foťákem a kvalita bude do očí bijící hahaha

Embarrassed Hide GIF by flor

Ardmore
Vesnička na pomezí hrabství Waterford a Cork, rozprostírající se u Keltského moře. Poprvé jsme sem zavítali během prodlouženého víkendu v červnu 2013. Tenkrát bylo krásně a vedro a my tak měli možnost si v klidu projít cliff walk. Jen se koukněte na ten výhled!

Lismore
Další místo v hrabství Waterford, kam se ráda vracím. Malebná vesnička blízko pohoří Knockmealdown, ve které najdete hrad (zahrady jsou veřejně přístupné a nachází se na nich třeba dva pravé kusy Berlínské zdi!) a kousek za ní i Ballysaggartmore Towers (kde jsem sice byla už X-krát, ale nikdy nebylo pěkně).

Útesy Slieve League
Zapomeňte na Cliff of Mohers! Místo hrabství Clare si raději zajeďte do hrabství Donegal a to nejen kvůli fantastické přírodě, ale také nejvyšším útesům v Irsku – Slieve League. My jsme se u nich zastavili v září 2014 a v té době tam nebylo moc turistů a výhled byl zadarmo. A vskutku stál za to!

Random výhled na Dungarvan a pohoří v dáli
Dungarvan sám o sobě zase tak zajímavej není, ale kousek za ním směrem na Cork se nachází odpočívadlo a když vám přeje počasí, tak je z něj opravdu krásný výhled. Odpočívadlo se nachází na N25, naproti Seaview B&B (na Google jej najdete pod N25 Scenic Layby, Dungarvan). To pohoří, co se rýsuje za Dungarvanem jsou Comeragh Mountains – o nich vám povím níže.

Killarney National Park a všechno Kerry
O Killarney jsem vám už na blogu básnila po mé loňské návštěvě. Hory v celém hrabství Kerry jsou ale prostě nepopsatelný. Není to oblíbená turistická destinace pro nic za nic. Nejlepší je cestovat po tomhle hrabství autem, protože je tam tolik úžasných míst, kde se prostě budete chtít zastavit. Doporučuju Wild Atlantic Way – po cestě tak narazíte na pár míst, kde se natáčely poslední Star Wars.

Comeragh Mountains
Okej, to je takové waterfordské cliché, ale tohle pohoří má taky co nabídnout. Dá se třeba jít okolo Mahon Falls, nebo k velkému jezeru – Coumshinguan Lake a nebo třeba do Nire Valley. Pohoří je tak veliké, že se rozprostírá skoro od Dungarvanu až po Clonmel. A tak se na výšlap dá vyrazit i z druhé strany, odkud je taky skvělej výhled!

Valencia Island v Kerry
Tohle místo si zaslouží svůj vlastní odstavec. Byla jsem tam jen jednou a úplnou náhodou, ale vyšlo nám počasí a ten výhled, ty barvy.. prostě ráj na zemi.

Mount Errigal
Jako jeden si řekne, že je to jen hora, že na ní není nic speciálního, ale je to jediná hora v Irsku, co je tak ikonická svým vzhledem (Wiki mi poradila, že ta hora je celá z kvarcitu ala křemence). Prostě krasavice.

Kilkenny
Asi moje nejoblíbenější městečko v Irsku. Moc ráda se do něj vracím, dokonce při mých cestách do Dublinu jsem změnila společnost, protože jen jedna projíždí Kilkenny. Je to taky místo, kde jsem se poprvé zlila jak prase.. anyway, až tohle všechno pomine, tak vám určitě udělám pořádnýho virtuálního průvodce.

Západ hrabství Cork
Ani nemám přesné místo, spíš se jen tak toulat po pobřeží směrem od Corku na západ. Ta krajina je hodně specifická a kouzelná. A když to zvládnete až na ten nejzápadnější cíp, tak vás čeká Baltimore a most na Mizen Head (kam se chci zase podívat, byla jsem tam jen jednou a nesmírně foukalo).

Knockmealdown
Pořád to zmiňuju a vy furt nevíte co to je. Tak tedy, Knockmealdown je pohoří na pomezí hrabství Tipperary a Waterford, asi 15 minut autem od Lismore. Mně se tu vždycky moc líbilo – je odtud skvělý výhled na další pohoří – Galtymore. Zároveň se tu nachází sopečné jezero Blackwater a v červnu tu krásně kvetou rododendrony a všechno je fialové. A všude jsou ovce, ostatně jako jinde po celém Irsku.

Donegal
Ať už městečko, nebo hrabství. Oboje je kjut a má co nabídnout. Já jsem dodneška úplně hotová z těch hor! Knockmealdown a Comeragh Mountains se můžou jít zahrabat. Tyhle hory se toho nebojí. Taky tu najdete jeden z nejkrásnějších národních parků – Glenveagh National Park.

Národní park Connemara
Byla jsem tam poprvé a naposledy před pěti lety. Tenkrát bylo celej den hnusně, pamatuju si, že jsem v Kylemore Abbey špačkovala na počasí, ale jakmile jsme vešli do Národního parku Connemara, tak se vyjasnilo. A panečku ten výhled. Tam bych se jednou chtěla vrátit a pořádně si to projít a vyšlápnout.

Hrabství Galway
O městě vám toho nemám moc co říct, byla jsem tam jen na skok, ale za to jsme projeli hory a přírodu a prostě celé západní pobřeží od severu na jih stojí za to.

Pláááže
Kdekoliv. U Waterfordu, v Kerry, kolem Donegalu.. nemusíte se ani čvachtat ve vodě. Stačí si jen sednout na písek, na trávu, nebo na útes a pozorovat moře. Co na Irsku fakt miluju je ta skvělá kombinace hor a pláží, můžu si tak užít obojího!


Měla jsem štěstí a Irsko mám docela procestované, bohužel ne ze všeho mám fotky a někde jsem ani nefotila, protože emo me před šesti lety pořád chtělo slunečno a ono pořád pršelo, nebo bylo zataženo.. O důvod víc si to všechno zase projet znova. No, a protože nám tento týden prodloužili lockdown až do května, tak se budu projíždět leda tak kursorem po Google Maps. (Článek vznikl v půlce dubna)

Pokud chcete vidět víc, tak v rubrice Cestovní deníček -> Irsko se můžete podívat do Killarney, Dún Laoghaire, Cobhu a nebo třeba Tramore.