Cestovní deníček,  Irsko

Víkendový cestovníček: Vyhlídka The Vee a sopečné jezero Blackwater

Jedno slunečné sobotní ráno v červnu jsme se rozhodly po delší době navštívit Knockmealdown Mountains a Blackwater jezero. Jestli občas čtete i mé ostatní články, tak vám tyhle jména asi něco říkají, jelikož jsem se o nich v minulosti už zmínila – a teď vám je ukážu.


Pohoří Knockmealdown se nachází na hranici hrabství Wateford a Tipperary stejně jako Comeragh Mountains – jsou to jediné dvě velké pohoří v hrabství Waterford. V obou případech se nejvyšší body těchto pohoří nachází právě ve Watefordu, kdy Knockmealdown drží prvenství co se výšky týče.

Zajímavostí je, že obě pohoří mají velká jezera, akorát v Comeragh mountains se k jezeru nedostanete jinak než pěšky, ale zase můžete vyšplhat na okolní pohoří a vychutnat si opravdu úžasný výhled (nejen na údolí, ale i na město Waterford, Tramore a Dungarvan). Knockmealdown sice takovou vyhlídku nemá (leda, že byste chtěli zápasit s rododendrony), ale zato se tam pohodlně dostanete autem a k samotnému jezeru dojdete do patnácti minut.

Už jsem u Blackwater jezera byla několikrát a dokonce v různém počasí – od větru, přes déšť a jednou nás tam zastihli i kroupy (ale byla duha!). Ale co rozhodně bylo od prvního dne na mém Blackwater listu byla návštěva pohoří během června a když bylo krásně (slunko protože jsem si to chtěla prostě užít). A proč zrovna v červnu? Protože v celém udolí (nejen kolem jezera) jsou rododendrony a ty kvetou právě jenom v červnu. Místo zeleně je to všude krásně růžové.

Pokud se vám ale nepodaří tohle místo navštívit během června, tak vězte, že se je pořád na co těšit – kolem se pase spousta ovcí (a určitě doporučuji jet po silnici opatrně, protože se potulují i tam), výhledy na jezero nebo i od něj jsou prostě nepopsatelné. Naproti jezeru je menší vyhlídka, kde můžete zaparkovat auto a kochat se. Kromě jezera a údolí si taky můžete všimnout dalšího pohoří – Galtymore na pomezí hrabství Tipperary a Limerick (to pohoří není car friendly, takže tam jsem ještě nebyla). A pokud milujete potulování po horách, tak je tu i spousta stezek, po kterých se můžete vydat a užít si den v přírodě.

V Lismore se nachází ikonický hrad.

Jinak na Knockmealdown se dá dostat dvěma způsoby – od jihu přes městečko Lismore (moc moc doporučuji), dojet k jezeru a pak to vzít přes The Vee (kde je také vyhlídka na údolí a Galtymores, kdyby u jezera bylo plno) do Clonmel a nebo obráceně, pokud se zrovna nacházíte ve vnitrozemí. Pokud jste tu někdy byli, ať už před nebo po přečtení mého článku, dejte mi (a ostatním) vědět do komentářů, jak se vám tu líbilo!