Co se mi honí hlavou,  Foto koutek

Jak si vybrat foťák – pro pokročilé

Už máte foťák, ale přemýšlíte nad upgradem a nevíte kde začít? Já si před dvěmi roky prošla tím stejným. Tento článek je pokračováním mého osobního průvodce vybíráním nového foťáku. V tomto článku dopodrobna rozeberu jak jsem si já sama vybrala foťák a na co byste se měli během výběru zaměřit a v čem si udělat jasno.

Jestli jste fotograf začátečník, tak pro vás jsem už článek sepsala tady.


Abychom si to na začátek ujasnili – pokročilý fotograf je pro mě někdo, kdo fotí na jakýkoliv foťák už nějaký ten pátek a dospěl do bodu, kdy mu nynější foťák nevyhovuje. Ať už kvůli kvalitě fotek, nastavení manuálního focení, možnosti focení v RAW a podobně.

Já jsem se v této situaci ocitla v roce 2020, kdy jsem přešla na focení manuálem a po nějaké době jsem zjistila, že mi můj tehdejší foťák přestává vyhovovat (Canon PowerShot SX510 HS). Chtěla jsem lepší kvalitu, větší výběr z manuálního nastavení, focení v RAW a možnost fotit přes appku v mobilu. Taky byl čas se přesunout z tzv. bridge foťáku na zrcadlovku nebo bezzrcadlovku. Co se budgetu týče, začala jsem se prvně koukat na foťáky pod €1,000, pak jsem laťku musela zvednout a nakonec jsem nešla přes €2,000. Cokoliv nad 50,000 Kč jsou spíš foťáky pro opravdové profesionály, ale pokud vás to láká a můžete si dovolit dát za foťák i 100,000 Kč, tak proč ne.

Samozřejmě bych to nebyla já, abych si jako první nevytvořila tabulku v Excelu. Tohle jsou parametry, na jejichž základech jsem se pak rozhodovala, jaký foťák si pořídím:

– cena na webu výrobce

– s jakým objektivem se dá foťák koupit (věděla jsem, že 18 – 55 mm nechci, byla jsem z PowerShotu zvyklá na zoom a chtěla jsem si ho aspoň nějak ponechat)

– počet MPx

– rychlost závěrky

– kolik snímků za sekundu je foťák schopný vyfotit

– jaká verze procesoru

– váha

– jak moc se dá hýbat s displejem, jestli vůbec

– jestli se dá fotit v tichém režimu

– Má WiFi a Bluetooth?

– jaké objektivy jdou přidat na tělo foťáku

– kolik má AF points

– jestli má flash

– a kolik fotek vyfotí na jedno nabití

Poslední bod mi teda vyřadil z listu Sony Alphu, nejen kvůli ceně ale výdrž baterky prý teda nic moc. Koukala jsem i na Nikony a další značky, ale cenově mi většinou nevyhovovaly. Začala jsem teda koukáním na stránky výrobců, abych vůbec věděla jaké modely jsou dostupné v Irsku. Nakonec jsem se rozhodla zůstat u Canonu a to ze dvou důvodů – už jsem na tuto značku zvyklá a přišlo, že v rámci poměru toho co chci od nového foťáku a ceny, tak Canon měl nejlepší deals.

Na stránce Canonu jsem si vybrala šest foťáků a jejich parametry zapsala do zmíněného Excelu. Poté jsem začala projíždět Instagram a ExploreCams.com, abych si udělala představu, co se z těchto modelů dá vytřískat (dost mě například zajímaly noční fotky). ExploreCams funguje podobně jako Instagram – zadáte do ní svůj vybraný model a vyjedou vám fotky nahrané lidmi z celého světa. Pokud přemýšlíte nad zrcadlovkou/bezzrcadlovkou, pak můžete zadat i model objektivu. A v neposlední řadě jsem také trávila hodiny sledováním recenzí na YouTube.

Původně jsem dost dlouho dobu přemýšlela nad Canon EOS 6D Mark II a už jsem si ho málem koupila, než jsem narazila na můj nynější foťák Canon EOS 90D, který měl všechno, co jsem chtěla plus objektiv s větším zoomem a byl skoro o €200 levnější.

Takže, abych to shrnula: udělejte si jasno v tom, co od nového foťáku chcete. Potom začněte projíždět stránky výrobců ve vaší zemi a třeba i elektro shopy. Než se nadáte, tak budete mít list několika modelů, které vás zaujaly. Pak už stačí jen pročíst/zhlédnout recenze a zkouknout Instagram nebo ExploreCams. Taky neuškodí tyto modely zmínit známému fotografovi, který by vám měl taky poradit (možná má sám zkušenosti s některým z modelů na vašem seznamu a bude vám schopen o něm říct více).

Mně výběr foťáku trval zhruba tři měsíce, ale jsem člověk co nerad kupuje zajíce v pytli a všechno si stokrát rozmýšlí. Abych vám to ulehčila, tak se s vámi podělím o můj Excel – můžete si ho samozřejmě upravit, aby vám vyhovoval při výběru.

Doufám, že vám tento článek pomůže při výběru nového foťáku a klidně mi dejte vědět do komentářů pod článkem, pro jaký model jste se nakonec rozhodli 🙂