Cestovní deníček,  Irsko

Víkendový cestovníček: 200 let od Metalmana v Tramore

Na poslední chvíli se ohlížím za výlety v loňském roce. Tentokrát vás vezmu s sebou k Metalmanovi v Tramore – neoficiální vyhlídce nad útesy Keltského moře.


Pokud někdy navštívíte Waterford, tak vám místní jistě řeknou, že prostě musíte do Tramore. Tramore je menší městečko hned u Keltského moře, kam moc rádi jezdí nejen místní. Najdete tu moc hezkou vyhlídku, ale hlavně velkou pláž, po které se můžete projít a nebo se smočit v moři. Více o Tramore v jednom z mých prvních článků.

Mimojiné se v Tramore nachází i tzv. Metalman. Metalman jsou tři sloupy tyčící se nad mořem. Jeden z těch sloupů má na sobě sochu muže „námořníka“, který ukazuje na moře. Tyto sloupy spolu s dalšími dvěma naproti na Brownstown Head byly postaveny před 200 lety, v roce 1823. Tyto sloupy mají sloužit jako vizuální pomůcka lodím a zabránit tak nehodám. V roce 1816 se tu totiž potopila velká loď s 360 lidmi na palubě. Žádný z těchto sloupů nemá světla, ale v dobrém počasí jdou vidět a od té doby se tu snad žádná loď nepotopila.

I přes smutnou historii je Metalman oblíbeným místem k odpočinku. Dostat se k němu ale není jednoduché – stezka kolem útesů není upravovaná a když jsem se tama snažila k Metalmanovi dostat před pár lety, tak jsem to musela otočit, protože kus cesty prostě chyběl a člověk by spadl z útesu do rozbouřeného moře. Druhá, neoficiální, cesta vede přes pole za Metalmanem, to je soukromý pozemek.

Tento týden jsem zrovna četla článek, že se místní turistická organizace pokusí během dvou let otevřít oficiální veřejnou cestu k Metalmanovi.

Všechny tři sloupy Metalmana jsou obehnané ostnatým drátem. Co si pamatuji, tak na těch polích se pasou krávy, tak ten plot a drát má asi zabránit nešťastným pádům. Jakmile se dostanete k těmto třem sloupům, tak se před vámi rozprostře výhled na moře, napravo se pak můžete pokochat útesy, které jsou součástí UNESCO. Jdou odsud také vidět zmíněné dva sloupy na Brownstown Head, druhé straně Tramore.

Kromě krásných výhledů jsem také narazila na nory pod jetelím. Vůbec jsem nevěděla, jaké zvíře je vyhrabalo a co na mě mohlo po cestě vyskočit, ale asi po hodině jsem je zahlédla – zajíci. Jen tak si žijí pod Metalmanem a užívají si výhledů.

Bylo to poprvé, co jsem se podívala k Metalmanovi, nevím, jestli se tam ještě někdy podívám, ten den bylo počasí celkem nevyzpytatelné – prvně slunko dost svítilo a pak se zatáhlo a nebylo to úplně ideální pro fotky, ale i po pár měsících se mi spousta z nich pořád líbí, tak vám snad budou taky 🙂

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Víkendový cestovníček: 200 let od Metalmana v Tramore