Cestovní deníček,  Irsko

Dublin: návštěva botanické zahrady

Dneska vás s sebou vezmu do odlehlejší části Dublinu, kde se nachází národní botanická zahrada. Jako obvykle mám pro vás spoustu fotek, ale taky zajímavých informací.


Dublinská botanická zahrada se nachází v tzv. severní části Dublinu, zhruba 5 km od centra. Pokud se někdy budete chtít do této zahrady podívat, tak buď můžete jít pěšky, což zabere zhruba hodinu, nebo si vzít autobus – přímo z O’Connell Street jezdí linky 4, 9, 13 a 155. Vstup do zahrad je zdarma.

Za tímto upozorněním se určitě skrývá zajímavý příběh!

Tyto zahrady byly založeny v roce 1795, momentální rozloha je necelých 20 akrů a slouží jako centrála botanickým zahradám. Kromě této v Glasnevin v Dublinu se nachází další botanická zahrada v hrabství Wicklow (která byla založena už počátkem 18. století).

A co tedy můžete všechno vidět v dublinské botanické zahradě? Kytky. Ha ha ha. Několik skleníků např. s palmami, kaktusy, orchidejemi. Myslím, že jich je tam víc, ale jedna část zahrad se zrovna během mé návštěvy předělávala a během asi třech hodin jsem je nestihla celé projít. Do palmového skleníku chodil koncem 50. let psát rakouský filozof Ludwig Wittgenstein. Dodnes můžete na jednom schodku, na kterém sedával, najít destičku s jeho jménem.

Kromě skleníků zahrady spíše vypadají jako velký park, na jednom konci je růžová zahrada, na druhém konci pak třeba i altán. Sem tam narazíte i na sochy – třeba jako já se Sokratem. Pro všechny přírodní nadšence mám ještě jednu perličku – v těchto zahradách taky najdete Vysokou školu zahradnictví. A to je mi panečku skvělé místo pro studium!

Tohle byla moje první návštěva botanických zahrad v Irsku a moc se mi tu líbílo. Určitě se sem vrátím, sice toho moc o kytkách a přírodě jako takové nevím, ale byl tu dost klid (i přes nálož kočárků) a navíc se zahrady nacházejí v mé oblíbené části Dublinu.