Cestovní deníček,  Irsko

Irská zákoutí: V arboretu Johna F. Kennedyho

Pokud mě sledujete na Instagramu, tak jste si mohli všimnout, že jsem se nedávno podělila o své zážitky z arboreta Johna F. Kennedyho v hrabství Wexford. Jestli mě ale nesledujete, tak máte nejspíš spoustu otázek. Jako obvykle, pokračujte ve čtění a já vám všechno vysvětlím.


Irsko toho má co nabídnout – od měst jako Dublin, Galway či Cork, přes přírodní úkazy jako Moherské útesy nebo šílenosti jako malá Socha Svobody (možná pro vás někdy vyhrabu fotku).

Spousta turistů většinou míří pouze do Dublinu a pak na západ, k útesům a do hrabství Kerry. Chápu, že pokud se jedná o první krátký výlet, tak chce člověk vidět to nejznámější a hurá zpátky domů. Na druhou stranu přicházejí o spoustu zajímavých, ne tak známých míst jako třeba arboretum Johna F. Kennedyho.

Co je to Arboretum?

Arboretum je botanická zahrada pro stromy. V podstatě vypadá jako park se stromy a keři z různých koutů světa.

Arboretum Johna F. Kennedyho se nachází kousek od New Ross v hrabství Wexford. Bylo pojmenované po americkém prezidentovi Johnu F. Kennedym kvůli jeho irským kořenům. Kennedyho příbuzní pocházeli z New Ross.

Kennedy dokonce navštívil New Ross v létě roku 1963 (později toho stejného roku byl zavražděn). V New Ross stojí dodnes socha Kennedyho a prezidentský pult. Arboretum bylo na jeho počest otevřeno v roce 1968.

V arboretu se nachází okolo 4,500 různých druhů stromů a keřů. Park si buď můžete projít sami, nebo využít jedné z mnoha prohlídek. Park je rozdělen na několik částí a v každé se nachází stromy a keře z určitých částí světa. Všechny stezky jsou dobře značené ukazately a mapou.

Kromě arboreta a New Ross s Kennedyho sochou a Dunbrody lodí hladomoru, se blízko nachazí i dům, ve kterém bydleli Kennedyho předci. Z arboreta také vede stezka na Slievecoiltie odkud je pěkný výhled na okolí. To jsme ale před naší návštěvou nevěděly a na kopec jsme si tak nevyšly. Tak třeba příště.

V parku taky nenajdete moc zvířat a ani neuslyšíte moc ptáků. My jsme narazily jen na gagačky a to bylo všechno.


Sledujte mě na Instagramu @moonfell44