Cestovní deníček,  Irsko

Dublinský ráj Dún Laoghaire

Ať už jste klikli na článek, protože vás zajímá Dublin, nebo si chcete prohlédnout fotky, tak se určitě divíte co je to proboha Dún Laoghaire and jak se to jako vyslovuje? Nebojte se, všechno vám vysvětlím níže.


Pojďme si prvně upřesnit, jak to v Irsku funguje – politicky a geograficky, abyste měli představu o čem vůbec mluvím. Irsko je parlamentní republika, stejně jako Česko nebo Slovensko a nespadá pod Spojené Království a Severní Irsko. Geograficky se Irsko skládá z hrabství a každé hrabství má svoje správní město. Spousta těchto měst se jmenuje stejně jako to hrabství, ve kterém se nachází (Dublin/Dublin, Waterford/Waterford, Cork/Cork,..). Dalo by se říct, že je to dost podobné naším krajům. Občas si taky můžete všimnout, že místní při geografickém popisu používají výrazy Ulster, Munster, Connacht a Leinster. To jsou jména provincií, která obsahují právě zmíněné hrabství. Nejedná se ale o správní úřady a obvykle se tato označení používají v rámci sportu (Ulster vs Munster ve fotbale).

Dún Laoghaire (vyslovuje se něco mezi danlíry a danléry hahaha) je přístavní městečko u Dublinu, nacházející se v hrabství Dublin a provincii Leinster. Je to také přístav, kterého si můžete při přistání v Dublinu všimnout – pokud teda v letadle sedíte u okna.

Do Dún Laoghaire se dá z centra dostat autobusem (nezapomeňte si nachystat dostatek drobných, protože řidiči vám nemají jak vrátit) nebo vlakem. V lednu jsem bydlela od Dún Laoghaire co by kamenem dohodil, takže jsem nevyužila místní dopravy, ale šla pěšky.


Původně jsem se chtěla zajít podívat i do centra, ale nakonec jsem strávila všechen čas u moře. Začala jsem u Seapoint, kde jsem potkala skupinu místních cachtajících se v moři. Okej.

Ze Seapoint vede cesta k západnímu majáku Dún Laoghaire a tou jsem se taky vydala. Cesta je z jedné části lemovaná pobřežím a z té druhé vlakovými kolejemi. V jedné časti se otevírá pohled na Aviva Stadium (Pořádají se tam fotbalové a rugby zápasy. Taky jsem tam byla poprvé a naposled v roce 2012 na Lady Gaga) a na komíny v Poolbeg, které patří k oblíbeným foto objektům v dublinském foto komunitě.

Přístav v Dún Laoghaire je nejen pořád aktivní – jak pro velké lodě, tak pro loďky a plachetnice, je také ale přístupný veřejnosti. Když jsem k němu dorazila, obě „mola“ byla plná lidí. Pravé molo je víc neupravené a zarostlé a lidé sem většinou chodí venčit psy. Na levém molu potkáte kočárky.

Když už je řeč o venčení psů.. Zkoušela jsem nové úhly focení, když na konec mola došla i starší paní se psem. Ten samozřejmě nadšeně běhal okolo a když procházel před mým foťákem, tak se do něj i podíval. Vznikla jedna jediná fotka:

Paní se fotka moc líbíla a pěkně jsme si spolu popovídaly.

Pokud někdy budete plánovat návštěvu Dublinu, tak Dún Laoghaire můžu doporučit jako skvělé místo na procházku. Jen se podívejte sami: