kodaline
Co se mi honí hlavou,  Životní styl

Nalaďte se na Irsko s výběrem irské moderní hudby

Nejspíš tomu budete těžko věřit, ale irská hudební scéna se fakt neskládá jen z The Cranberries, U2, Hoziera a Enyi. Kromě pop rocku a pop folku Irové kupodivu umí vyprodukovat i docela slušné dance songy. V tomhle článku bych vám chtěla představit takový ultimátní irský playlist – ať už se do Irska chystáte nebo ne.

Hlavně jsem si říkala, jak vám tady pořád vykládám, jak pařím na Keywest a vy vůbec nevíte o koho se jedná. Všechny písničky hrají v místních rádiích, možná dokonce jednoho nebo dva interprety znáte i z českého éteru.

Dva disclaimery na začátek: Ukážu vám písničky a kapely/interprety, co se líbí mně. Irsko toho má mnohem víc co nabídnout, ale ne všechno se mi líbí.

Taky uvidíte, že někteří umělci mají sotva pár stovek/tisíc lajků na sociálních sítích a občas i stejný počet zhlédnutí u videa. Irsko je malá země, netvrdím, že se tu dá lehce prosadit, spíš poslední dva roky měli umělci trochu toho irského štěstí.

  1. Kodaline

Začnu velikánama z úvodní fotky. Kodaline jsou momentálně jednou z nejoblíbenějších kapel v Irsku. Mám pocit, že ani o The Script není takový zájem jako o čtveřici z Dublinu. Pokaždý, když od nich slyším nový singl, tak si říkám „To je ono, to je jejich nejlepší písnička“ a pak vydají další singl a „To je ono, to je ..“. Nemůžu si stěžovat, jsem s nimi spokojená. Mně se taky líbí, že Kodaline jsou prostě svoji – od folkových krás jako All I Want po EDM pecku Worth It.

2. Hudson Taylor

Tak trochu začínám silvestrovskýma kapelama no .. Hudson Taylor jsou myslím taky z Dublinu. Dva bratři tvořící perfektní pop folk – moje uši naslouchaly blahem. Momentální oblíbená písnička je Run with Me – btw ten klip je reálný odraz irského počasí #sorryjako

3. Keywest

Okej, jednou jsem Keywest vychvalovala a podruhé hejtila, tak jak to teda s nima je? Neposlouchám je tolik jako Kodaline a HT a většina jejich písní mi přijde otravná, ale nedávno jsem si oblíbila dvě – Cold Hands a Save my Soul. Jinak Keywest začali jako buskeři (pouliční hudebnící) na Grafton Street v Dublinu. Teprve v roce 2012 vydali debutové album.

4. Picture This

Overnight success band. Dva kamarádi z dětství si před třemi lety založili kapelu, nahráli písničku a pobláznili celé Irsko. Je pravda, že když hrají v rádiu Picture This, tak to prostě poznáte – pohodový popík a příjemný hlas zpěváka. Kapelu jsem live nikdy neviděla (hlavně protože jejich koncerty jsou vždycky vyprodané), ale písníčka co mě od nich baví se jmenuje Never Change.

5. The Academic

A pozor! Čtyřka nepochází z Dublinu. Kapela pochází ze středního Irska a tuzemní hudební scénu si podmanila debutovým singlem Bear Claws. Mně osobně víc baví indie popová pecka Why Can´t we be friends?

6. Walking on Cars

Tato formace by vám rozhodně v playlistu chybět neměla! Charizmatický hlas zpěváka, podmanivé tóny a celkový melancholický náboj je jak dělaný do deštivých dní. Určitě zkoukněte ofic. video, které se natáčelo v hrabství Kerry, odkud kapela pochází. Tuhle část Irska byste si rozhodně neměli nechat ujít.

7. Dermot Kennedy

Tohodle týpka nechápu – schválně přestaňte číst, pusťte si tu písničku níže a jen poslouchejte.. Úžasný, že? Podle mě je to dost osvěžující zvuk a moc se mi líbí kompozice celé písničky. Dermot měl v roce 2016 nahrávat s Glenem Hansardem (jop, ten týpek co měl kdysi tu děsně otravnou songu s Markétou Irglovou), ale zpěvák se nemohl dostavit a místo toho nabídl Dermotovi deset minut na jeho vyprodaném vánočním koncertu. Není třeba dodávat, že Dermot publikum rozhodně zaujal.

8. Rofi James

Asi nejmenší kapela, co vám tu představím. Galwayští kluci mají na Facebooku necelých 4000 lajků a písničku, co tak hodně hrají v rádiu na YouTube vidělo jen okolo 1,600 lidí. Řekla bych to takhle – pamatujete na kapelu jako Reamonn? Tak Rofi James znějí dost podobně, ale podle mě Reason se tak rychle neohraje.

9. Stephanie Rainey

Asi jste si všimli, že pořád píšu o zpěvácích a kapelách, ale o zpěvačcích ani slovo. Ono jich v Irsku tolik není, teda jako tak prosazených, aby je hráli v rádiích. Vždy je ale výjimka potvrzující pravidlo a tou je rodačka z Corku, Stephanie Rainey. Už jsou to dva roky, co si Steph obmotala celé Irsko okolo prstu povedenou power baladou 100 Like Me. Produkce je asi dobře zmáknutá, protože mi irská šéfová tvrdila, že je to určitě děvče ze Švédska haha.

Od Stephanie taky doporučuju písníčku Question Mark.

10. Robert Grace

Posouváme se z poprocku/indie popu k dance. Robert je z Kilkenny, což je děsně kjut městečko, které vám jednou ukážu. Letos si mě naprosto získal parádní pop dancovou skladbou Golden. Jestli vás tahle písníčka nechytne, pak je mi líto, ale není vám pomoci.

11. Chasing Abbey

Asi jedinej irskej rap, co jsem kdy slyšela? A asi taky asi jedinej, co se mi líbil. Upřímně, než zhnuseně scrollnete dolů, týpci rapují o lásce a to dost chytlavým způsobem. Žádné drogy, žádná drahá auta a ku*vy. Irům se tento styl líbí tolik, že trojice hraje na velkých tuzemských festivalech jako např. Vital fest v Belfastu.

12. John Gibbons

Momentálně jedna z největších hudební producentských hvězd v Irsku – John Gibbons. Irsko si podmanil předělávkou Would I Lie To You, osobně se mi líbíla víc než Davida Nugetty. Jeho tvorba je dost pohodová, když nechcete žádné emočně náročné skladby.

13. Wild Youth

Další uskupení z Dublinu, které vůbec nechápu, že je irské. Pamatuju si, když začali hrát Can´t Move On v rádiu, tak jsem Wild Youth typovala na Brity nebo alternativní Amíky. Tady a teď se cejtím hrdě i za Iry, protože tahle písníčka je opravdu něco.

14. Jan Pryor ft. IDA – Rich Kids

Pokud celou dobu čekáte na ten echt dance track, tak here you go. O Honzovi se toho moc neví, tak mu aspoň poděkujme za prima párty track.

15. King Kong Company

No jo, ujetej název. Uskupení ale pochází z Waterfordu (jup, z města, kde bydlím) a letos se představili skladbou My Name is Now, která v sobě mísí prvky dance a super kytarových riffů. Vizuál nic moc, ale audio fakt zaujme (mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem píseň původně slyšela v rádiu a pak teprve googlila).

16. Mark McCabe

Mark měl skoro před dvaceti lety totál one hit wonder, přesněji řečeno předělávku Maniac (z Flashdance) řízlou rappem.. No nic, Irům se to líbilo. Loni se Mark rozhodl, že se pokusí o comeback a zatím mu to vychází troufám si říct – posuďte sami.