Cestovní deníček,  Irsko

Víkendový cestovníček: procházka po útesech v Dunmore East

Dunmore East je malá přístavní vesnička kousek od Waterfordu. Kromě oblíbené pláže, rozlehlého parku a výhledů na sousedící hrabství Wexford nabízí i vybudovanou přírodní stezku po útesech.


Mně ta „útesní“ stezka nějak utekla a dozvěděla jsem se o ní asi před rokem na Instagramu od jednoho účtu, který sleduji. Samozřejmě jsem se tam chtěla podívat. Ale měla jsem dva problémy – počasí a jak se dostat z Waterfordu do vesnice u moře (infrastruktura v Irsku je ještě horší než v Česku).

Naštěstí to druhé nakonec problém nebyl. Zjistila jsem, že nám mezi Waterfordem a Dunmore East jezdí celkem frekventovaně autobus, který jsme nakonec i využili (od té doby ta firma přestala jezdit, ale převzal to po ní národní dopravce Bus Eireann, což znamená, že člověk nemusí platit hotově, ale může použít tzv. Leap Card. To je prostě lepší než s sebou tahat drobné po kapsách).

První polovina loňského roku nevypadala nejlíp, ale pak přišla heatwave a 9. července jsme se mamkou vydaly do Dunmore East. Ten den dost foukalo a honily se mraky, což jsem podcenila a nakonec si zpátky odvezla spálené paže a hlavu ups.

V Dunmore East už jsem byla několikrát, ale obvykle jsme se jen prošli po vesničce a parku a jeli zase domů. Jakože to je taky moc fajn – ten výhled nad přístavem a z parku je úžasný. Nicméně já lačnila po přírodě a to mi mohla nabídnout jen ta útesní stezka.

Vstup k této stezce je asi dvě minuty pěšky od nově vybudovaného parkoviště na kraji vesničky. Až se pokocháte výhledy na Hook Lighthouse na druhé straně moře, zamiřte doprava za parkoviště, projděte okolo těch pár baráčků a vyjděte schody v menším lesíku.

Co je zajímavé na této stezce?

Kromě zmíněných výhledů na sousedící hrabství a druhý nejdéle sloužící maják na světě, stezka vás zavede přes Portally Cove, kde se nachází menší pláž, až do Ballymacaw. Už si přesně nevybavuji, jak dlouho nám zabrala cesta do Portally (dál jsme nešly), protože jsem se dost zastavovala kvůli focení, ale určitě bych doporučila si na tohle vystranit celé odpoledne. Stezka je hezky udržovaná, na některých místech i dost široká, takže se krásně vyhnete dalším procházejícím. Je tu také pár laviček k odpočinku.

Musím ale zdůraznit, že část stezky hned nad Portally od Dunmore East se schází dost těžce a ještě hůř vychází – schody jsou dost vysoké. Nicméně dá se to zvládnout, ale počítejte s tělocvikem.

Až se vrátíte zpátky do Dunmore East, tak si hned pod parkovištěm můžete koupit fish and chips a sníst si je v parku a taky se nezapomeňte stavit v Indulge pro zaslouženou zmrzlinu nebo sorbet!

Více info o stezce (v angličtině) najdete zde. (Jak už jsem zmínila Suirway dávno neoperuje mezi Waterfordem a Dunmore East – více informací o místní autobusové lince najdete tady.)