Cestovní deníček

Na skok ve Švýcarsku: Je dovolená ve Švýcarsku opravdu tak drahá?

Všichni víme, že se o Švýcarsku říká, jak je tam draho. A spousta lidí přeskočí tuto nádhernou zemi právě kvůli tomu. Normálně nikde nepostuji, kolik mě stojí moje výlety, ale u Švýcarska jsem se rozhodla udělat výjimku. Tak je ve Švýcarsku opravdu tak draho?


V tomhle článku se podělím o to, kolik jsem zaplatila za oba hotely, letenky, dopravu a jídlo/suvenýry. Všechny částky porovnám s Irskem/eury. Bohužel nemohu porovnat s Českem, protože jsem tam dlouho nebyla a nemám přehled co kolik stojí. Ne, neprozradím na kolik mě vyšla nová bunda.

Letenky

Do Curychu a nazpět jsem letěla se švýcarskou Swiss. Bylo to z několika důvodů – Ryanair od nás lítá jen do Baselu. Nesnáším Aer Lingus. Chtěla jsem vyzkoušet něco nového.

Dublin – Zurich a nazpět mě vyšel na €190.84. Letenky jsem si koupila cca 2 a půl měsíce před výletem. V ceně jsem měla příruční zavazadlo a batoh. Sedačky mi systém přidělil namátkově. Na palubě letadla pak dávali zdarma menší neperlivou vodu a na konci letu i mini čokoládu. Nad sedadly byl malý displej, který ukazoval mapu a kde se zrovna nacházíme nad Evropou. Taky tam byly údaje jako výška nad mořem a rychlost.

Skoro €200 v rámci Evropy je celkem dost, co si budeme. Ale dny, kdy lety s Ryanarem stály €20 jsou pryč. Aspoň z Irska. Na druhou stranu do Německa kolikrát platím víc a když si vzpomenu, že let mezi Lisabonem a Londýnem minulý rok mě vyšel na €250 jedna cesta… Za mě cena za letenky super.

Ubytování

Sehnat levný hotel ve Švýcarsku, to člověk dřív vyhraje loterii. Myslím si, že tohle je bod, kde člověk právě utratí nejvíc, ale bohužel není moc na výběr.

Jak už víte z mých předešlých článků, nerada si bookuju hostely – prostě nikdy nevíte s kým budete sdílet pokoj a koupelnu. A neříkám, že to není safe, ale spíš ten člověk může mít třeba bradavice a vy je pak chytíte a tak. Jeden z mých posledních hostelových zážitků je z Mnichova v roce 2018 a prostě never again. Lidi jsou nevychovaní a hrozně sobečtí. Koukala jsem i na Airbnb ale nebyla jsem spokojená s výběrem. Navíc jsem po příletu neměla internet, takže jsem fakt potřebovala ubytování hnedka u vlakového nádraží. Samozřejmě se mi nechtělo platit velké peníze, ale taky jsem nechtěla spát někde, kde to není hezké.

Konečný kompromis v ceně, lokaci a modernosti hotelu mi zajistil pokoj číslo 4 ve dvouhvězdičkovém hotelu Limmathof hned u řeky Limmat. Čtyři noci mě vyšly na CHF 530. Ubytování jsem si bookla přes Booking.com zhruba dva a půl měsíce před výletem. Booking.com si vzal peníze na začátku září. V eurech mě to vyšlo na €565.58, což je zhruba 141 euro na noc.

Stál ten hotel za takové peníze? Upřímně, asi ani ne. Moc klidu tam nebylo, pokoj byl malý a nábytek byl starší. Nicméně to byla jedna z nejlepších nabídek co se ceny a recenzí týče. Když to srovnám s Irskem, tak byl asi ještě i levný. Tady se ceny hotelů (aspoň v Dublinu) pohybují od €150 nahoru. Cokoliv pod takovou cenu je buď úplně mimo centrum a musíte cestovat, nebo je to hostel. Já mám teď booknutý hotel v centru Dublinu na dvě noci v květnu a jedna noc mě vyšla na €199 a to jsem vybírala z těch levných možností. Když jsem byla ve Frankfurtu o měsíc později, tak jsme zůstaly v hotelu v Offenbachu (bylo to původně kvůli lokaci, ale viděla jsem na Booking.com, že v centru Frankfurtu by se taky daly sehnat levné hotely). Tento hotel má 4 hvězdičky a vyšel mě na €79 za noc. A byl boží. Takže se dá určitě i levněji.

V Interlakenu jsem také zůstavala 4 dny a bookla jsem si pokoj číslo 420 ve tříhvězdičkovém hotelu Mattenhof Resort. A to nejen kvůli ceně ale hlavně i exteriéru. Moc mě to zaujalo a prostě jsem ho musela vyzkoušet. Asi bych ten hotel nedoporučovala přes sezónu, protože slouží i jako hostel, takže tam musí být dost hluku. Během mého pobytu bylo ticho. Celkově mě hotel vyšel na CHF 480. Platila jsem při odjezdu a banka si vzala €513.33. Vychází to na cca €128 za noc. A tenhle hotel za to stál. Byl modernější a dostala jsem upgrade ze single pokoje na double pokoj s výhledem na Alpy.

Schválně jsem teď koukla i na Waterford, protože tu pár hotelů máme a ty, co už mají ceny na Booking.com na začátek září taky hlásí jednu noc za okolo €120. Irsko je v tomhle šíleně drahé.

Doprava

Veřejná doprava ve Švýcarsku taky není zrovna levná a stejně jako třeba ubytování, člověk na ní moc neušetří. Nebo ano? Během mé přípravy na můj švýcarský trip jsem zjistila, že si jako turistka můžu koupit tzv. Swiss Travel Pass, který mi platí na všechny vlaky, autobusy, tramvaje, s-bahny, výletní lodě a dává mi slevu na lanovky a nabízí zdarma vstup do 500 muzeí po celém Švýcarsku. Nebudu v tomhle článku rozepisovat víc detailů, toho se dočkáte v dalším článku o tom, jak jsem na tenhle výlet připravovala. Nakonec jsem ušetřila asi €100 a dalo mi to navíc i flexibilitu (s tímhle passem si nemusíte bookovat jízdenky, prostě nastoupíte, kdy potřebujete a jedete. Všechny jízdy jsou neomezené, takže se můžete vozit dle potřeby).

Koupila jsem si osmidenní pass za CHF 389, abych pokryla všechny dny kromě příjezdu. Banka si vzala €436. To vychází na zhruba €54 na den. Swiss Travel Pass ale není denní kredit, je to neomezený pass. Když jsem si kontrovala ceny vlaků a lanovek do destinací, kam jsem se chtěla jet podívat, zjistila jsem, že bez STP bych zaplatila okolo €500 a musela bych si kupovat lístky a hlídat časy a… Tohle mi dalo opravdovou volnost. A navíc jsem ušetřila.

Jen tak pro zajímavost. Například vlak do Lugana by mě vyšel na CHF 130 a v tom je i zpátečný jízdenka. Cesta trvá zhruba 3 hodiny. Já jsem navíc nestihla ten vlak zpátky do Curychu a jela jsem až o hodinu později. V takových případech by člověk přišel o jízdenku a musel si koupit novou. Protože jsem měla STP, tak jsem o nic nepřišla a nic nemusela kupovat 🙂

Ještě chci přidat, že jsem 2x použila lanovku – v Luganě na Monte Bré a v Grindelwaldu na First. V obou případech mi dali slevu. V Luganě mě vyšla return jízda na CHF 13. V Grindelwaldu jedna cesta na CHF 16 – nicméně ta cesta trvala zhruba 20 minut. Při příletu jsem neměla ještě STP, tak mě s-bahn z letiště do centra vyšel na CHF 6.80.

Ve Švýcarsku mají několik různých takových passů a nejen pro turisty. Většina populace, ne-li všichni, jezdí na tzv. half-fare card a ušetří tak polovinu na jízdném. V Irsku nic takového nemáme. Pokud nejste student (nebo důchodce/člověk s postižením – obě skupiny jezdí zadarmo), tak máte smůlu a moc neušetříte. Máme tu jen tzv. Leap kartu, dostupnou i pro turisty. Člověk si ji musí nabíjet kreditem, jak třeba telefon nebo Oyster kartu v Londýně. Jediná výhoda Leap karty je, že člověk nemusí s sebou tahat drobné na jízdné a kupovat jízdenky, navíc dostanete zhruba 30 procent slevu na jízdenku. Leap karta nefunguje na dálkové vlaky, tam prostě platíte celou cenu. Ale zase musím říct, že ty vlaky tady nejsou tak drahé. Bohužel jich taky moc nejezdí. Ve Švýcarsku se vlakem dostanete z jedné strany země až k Alpám. V Irsku se většinou dostanete pouze mezi velkými městy. Autobusy jsou tu více frekventované.

Tohle je momentální mapa Irských dráh. Nenechte se zmást, je spousta míst, kam se vlakem v Irsku prostě nedostanete (například Waterford – Cork – musíme jet do Limericku a nazpět dolů a dostat se do Limericku, tak musíme několikrát přestoupit a cesta trvá 4+ hodiny!):

Pro srovnání, nalevo mapa vlakových dráh v roce 1920, napravo rok 2020:

Jídlo, suvenýry a ostatní výdaje

Kromě daných věcí jako ubytování a doprava, člověk taky musí něco jíst, chce si koupit suvenýry a tak.

Prvních pár dnů jsem skoro nic nejedla kvůli horku. Ale stejně jsem byla několikrát v Coopu. Lidl jsem navštívila až v Interlakenu. Coop je drahý, asi jako v Česku Jednota, nebo v Irsku Supervalu a Dunnes Stores. Ještě byl v Curychu další obchod, už si nepamatuji název, ale cenově na tom byly oba obchody stejně. Balíček šunky mě vyšel na CHF 3.85. Jeden litr perlivé vody na CHF 1.10. Půl litra vody prodávají za CHF 0.65. Jeden banán mě vyšel na CHF 0.45. Pečivo stojí mezi CHF 0.80 a 1.80 za kus. Záleží kde to kupujete a jestli se jedná o sladké nebo slané.

Na druhou stranu, Coop každý den ve 4 odpoledne zlevní spoustu sortimentu klidně i o polovinu. Koupila jsem tak čerstvé borůvky za CHF 2.80 a 250 gramů rybízu za CHF 1.30. To nemáme ani v Irsku prosím pěkně. Taky jsem si koupila udělaný Ceasar salád s velkými krásnými kusy kuřete a stál mě CHF 8.95. Z toho, co jsem viděla u nás, tak je to zhruba stejná cena ne-li levnější.

Co se Lidlu týče, tam jsem toho moc nenakupovala, protože nebyl vůbec po cestě a já kolikrát neměla čas a náladu běhat po Interlakenu. Ale sýr, co si kupuju doma stál zhruba stejně a všechno ostatní taky.

První noc v Interlakenu jsem si z blízkého take away koupila Hawaii pizzu, abych ochutnala. Vzala jsem si menší velikost (myslím) a i přesto, že byla chutově dobrá, tak mě stála CHF 18 a to bylo drahé prostě. Musím říct ale, že i moje oblíbená Apacha Pizza v Irsku taky pěkně zdražila 🙁

Burger King mě vyšel myslím na CHF 15.30. To bylo za wrap a hranolky. Obecně je to drahé (byla neděle v noci a všechno už bylo zavřené nebo vybrané, tak jsem moc na výběr neměla), ale nevím jestli je to drahé v porovnání s Irskem a jinými zeměmi, protože fast food normálně nejím.

SIMka mě stála CHF 20. Na 7 dní. Hrozný. To je bohužel taky jeden z těch výdajů, na kterých člověk nemá jak ušetřit. Upřímně, klidně bych byla celých 9 dní bez socek, ale Google maps jsou prostě must a už to není jak před deseti lety, že má člověk všude zdarma Wi-Fi.

Suvenýry jsou drahé. Ale co by to byl výlet života, kdybych žádné nepřivezla?? Magnetky stály minimálně CHF 5, ale vybrala jsem hodně moc pěkné. Pak samozřejmě pohledy a nakonec i známky. Ty mě přišly na zhruba CHF 40, jestli si správně pamatuji. Ne, sýry jsem ze Švýcarska nevezla (btw koukala jsem na ně v supermarketech, ale a) jsou to obří bloky a b) hodně moc drahé).

Tak na kolik mě tento výlet zhruba vyšel?

Letenky€190
Hotel 2x (2x 4 noci)€565 + €513
Doprava €436 + €7 (s-bahn z letiště) + €14 (lanovka v Luganě) + €17 (lanovka First)
Ostatní výdaje (celková suma bez bundy) €372 (v tom je jídlo, suvenýry, SIM karta a vůbec všechno ostatní)
CELKOVĚ€2114

Závěr

Za celkem zhruba 8 a půl dní. Je to dost peněz to nepopírám. Letenky jsem ale zaplatila už v červnu. Hotely pak teda blíže nebo rovnou během dovolené (měla jsem ale možnost je zaplatit hned). Takže tyhle tři velké položky nejsou nárazové a člověk má trochu flexibilitu. Kapesné zhruba €400 není vůbec špatné.

Na druhou stranu můžete přespávat v hostelech nebo přes Couchsurfing – ušetřit tak za bydlení. Pokud chcete ušetřit za dopravu, tak zůstaňte v jedné lokaci (asi nejlepší by bylo někde u hor, ať můžete na túry – ty jsou zadarmo). Popřípadě si půjčte auto, benzín a parkovné ale možná levné nebudou.

Podle mě ale Irsko by nebylo o nic lepší, hlavně kvůli tomu ubytování a letenky do Dublinu už taky nejsou dvakrát nejlevnější. Ceny za jídlo v obchodech, ale i v restauracích šly taky pěkně nahoru za poslední rok. Člověk už si taky pěkně zaplatí, pokud se chce podívat na smaragdový ostrov.

Švýcarsko je drahé. A není to levná dovolená. Kdybych si to ale nemohla dovolit, tak tam neletím (šetřila jsem peníze na tento výlet, jak o život). Někteří lidé zaplatí takovou částku za pobyt u bazénu v nějakém exotickém resortu. To mě nebaví. Chci něco vidět a zažít. Podle mě by si člověk měl na dovolené užít a možná utratit víc než obvykle a prostě si dopřát. Přece jenom peníze budou, my nebudeme.