Cestovní deníček,  Irsko

Proč přidat Waterford City na váš irský itinerář aneb co je ve Waterfordu k vidění

Waterford si jako nejstarší město Irska prošel ledasčím – od založení Vikingy přes ekonomickou krizi a totálním úpadkem v roce 2008, nebo vystavěním zvláštní trojúhelníkové střechy uprostřed města. Kromě rozmanité historie nabízí i umění a krásnou přírodu. V tomhle článku se vás pokusím přemluvit, abyste si město Waterford přidali na svůj irský itinerář.


Tento článek nevzniká, jen kvůli tomu, že ve Waterfordu bydlím a chci vám ho (konečně) představit, ale taky kvůli tomu, že my tady v Irsku jsme asi půl roku nemohli cestovat dál než 5 km od naších domů. Letos se moc z nás do zahraničí nepodívá, spíše se budeme soustředit na dovolenou „doma“. Proto chci sepsat jakýsi ultimátní itinerář o Waterfordu a snad mu tak místní (a třeba i vy, co se do Irska teprve chystáte) dají šanci.

Článek jsem rozdělila do sekcí, ve kterých se vám toho snažím představit co nejvíc. Moc se mi nechtělo dělat „24 hodin ve Waterfordu“, protože to, co se líbí mně, se nemusí líbit vám, a takhle si každý může naplánovat výlet podle svého gusta (nehledě na to, že některá místa nejsou weather friendly a díky následujícímu výpisu si budete moct snadno upravit itinerář).

Pro fanoušky historie a architektury
Pro milovníky kultury a umění
Pro milovníky zábavy
Pro milovníky nákupů
Pro milovníky přírody
Pro milovníky jídla

Pro fanoušky historie a architektury:

Jak už víte z úvodu, Waterford je nejstarší irské město. Bylo založené Vikingy a něco málo tu po nich zůstalo. Jiné celkem cool atrakce byly zase vytvořeny pro podporu turismu. Pokud jste history nerd, tak si určitě nenechte ujít tzv. Viking Triangle, který najdete uprostřed města a který se skládá hlavně z tzv. Bishop’s Palace, muzea (kde je pravý meč Jindřicha VIII.) a Reginald’s Tower. Ta není jedinou věží v celém městě, ale je jedinou, do které se můžete dostat. Ostatní věže najdete na Railway Square, Castle Street, Brown’s Lane a Little Patrick’s Street (pátá dochovalá věž je na školních pozemcích a nepřístupná veřejnosti). Jestli vás Viking Triangle zaujal, tak byste asi rádi věděli, že si můžete koupit kombo lístek – buď do všech čtyř muzeí (Bishop’s Palace, The Medieval Museum, The Irish Museum of Time a The Irish Silver Museum) nebo také do Viking Triangle a Mount Congreve (což jsou cute zahrady za městem). Do Mount Congreve se dostanete ale pouze autem, pěšky nebo na kole. Veřejná doprava tam nejezdí. Pěšky to trvá skoro dvě hodiny, takže asi raději zvolte tu nejlepší variantu pro vás.

Když už se nacházíte ve Viking Trianglu, tak si všimněte pomníku u Bishop’s Palace, který byl vytvořen k uctění památky obětem během 11. září. Jedná se o opravdový kousek konstrukce z newyorských dvojčat. Skleněný podstavec byl vyroben místním sklářem, který v minulosti vytvořil památník pro newyorské hasiče. Vůbec nevím, proč je ten pomník u nás ve Waterfordu a pokaždé, když ho vidím, tak si říkám, jestli ten kus kovu někoho zabil…

Za Bishop’s Palace si určitě všimnete i Christ Church Cathedral. Nejsem si jistá, jak je otevřená, a ještě během Covidu, ale pokud přijdete na návštěvu kolem Vánoc, tak se vám možná poštěstí a zaslechnete jak místní sbor právě v tomto kostele trénuje na vystoupení. A panečku, to je mi zážitek!

Taky si připište na seznam i King of the Vikings, což je vikingská virtuální experience (pokud se vám dělá ve VR blbě, tak tam nechoďte). Jedná se o jednu z nejoblíbenějších atrakcí ve městě, takže si lístky určitě bookujte dopředu. Upřímně, u všeho si asi bookujte věci dopředu, protože Covid hehe

Když už se budete courat ulicemi okolo Viking Trianglu a King of The Vikings, tak si nenechte ujít The Dragon Slayer Sword. Dřevěný 23 metrů dlouhý meč (který si můžete nejen vyfotit, ale i si na něj sáhnout – to bych ale v době coronavirové nedoporučovala). Meč se nachází hned u King of The Vikings a ruin French Churche a Blackfriars Abbey. Pokud se tu budete potulovat v letních měsících, tak se připravte na davy lidí užívajících si živou hudbu v rámci Summer in the City festivalu.

Rozhodně si taky udělejte čas na Waterford Crystal. Možná si říkáte, že váš křišťál nezajímá, ale věřte mi, že tenhle by měl. Po druhé světové ho totiž pomohl znovu rozjet Čech. A hlavním designérem byl také Čech. Bohužel, i přesto, že se továrna držela do tohoto století, tak i na ni dopadla ekonomická krize a začátkem roku 2009 zavřela. Dneska se pořád trochu křišťálu vyrábí, nicméně ten Waterford Crystal na The Mall ve městě žije především z turismu. A ještě jedna zajímavost na závěr, pokud nejste úplně přesvědčení – Waterford Crystal stojí za Time Square novoroční koulí, trofejemi pro francouzskou, německou a belgickou Gran Prix v F1, či People’s Choice Awards cenami.

Na závěr vám musím doporučit The Book Centre. Místní knihkupectví, které nabízí mnohem víc než jen prodej knih. Zvenčí The Book Centre možná nevypadá nijak lákavě, ale na interiéru si pochutná kdejaký milovník architektury, historie a pop kultury. Nechci vám to moc spoilerovat, ale vnitřek mi dává strong Harry Potter vibes a na knihkupectví se perfektně hodí. A co má tato budova společného s historií? Původně v ní bývalo kino! (Které bylo i v sousedícím Supermacsu). V dnešní době The Book Centre nabízí pohledy, magazíny, knihy, dárky, učebnice a v mezipatře si dokonce můžete dát teplý nápoj v místním kaféčku.

Co dalšího jako fanoušek historie a architektury neprošvihnout při návštěvě Waterfordu?

– The Irish Silver Museum

– Vikingskou loď hned u The Reginald’s Tower

Epic Tours – pokud chcete Viking Triangle s komentářem. A pokud nejste fanoušci guided tours, pak pro vás mám mapku s historickými zajímavostmi.

Blue plaques of Waterford – schválně kolika si po městě všimnete?

Kus ruin uprostřed Penneysu (ano, čtete správně, najdete je dole na dámském podlaží haha)

Grannagh Castle za městem (tam se dostanete pouze autem nebo na kole, pěšky je to fakt daleko #vyzkoušenozavás) – funfact: Nachází se v hrabství Kilkenny, ale vzhledem k tomu, že kolem něj nejspíš pojedete, tak ho zmiňuji.

1848 Tricolur Celebration v červnu. Tato oslava se pořádá díky Thomasi Francisi Meagherovi, který v roce 1848 poprvé v historii zavlál irskou vlajkou v budově 33 The Mall.

– Zrcadlící se střechu na Apple Marketu a začátek O’Connell Street od Great George’s Street, kde je podle mě spousta pěkných budov.

– Možná se budete chtít zastavit i na nábřeží u Waterford Whisky, pokud je alkohol něco, co vás zajímá. V tom případě přihodím ještě jeden funfact: V téhle budově se kdysi vařil Guinness. A to do roku 2013. Dneska se ve stejné budově nachází distilérka.

Pro milovníky kultury a umění:

Waterford je znám celoročními festivaly – ať se jedná o mezinárodní umělce předvádějící jejich umění na ulicích města, či umělce malující úžasné obrazy na budovy, nebo snad festival o jídle či jeden z největších vánočních festivalů na celém ostrově – Waterford má všechno! Jestli to zní jako něco, co byste si nechtěli nechat ujít, pak je Waterford přesně pro vás! Těch festivalů je obvykle opravdu hodně mezi březnem (kdy normálně vykopává Patrik) až do Vánoc. Nejsem si jistá, jak to bude vypadat letos, ale vím, že Waterford Walls budou (o nich jsem psala tady).

Podle internetu se ale můžeme těšit i na Summer in the City (free hudba po celém městě během léta), Spraoi by se také mělo vrátit během svátku v srpnu (tohle je ten festival, který sem přiváží umělce, co pak vystupují po ulicích města), Harvest Festival by neměl minout návštěvníky začátkem září (jíííídlo) a pokud náhodou přijedete až v říjnu, tak se můžete těšit na další umělecká vystoupení v rámci Imagine Arts Festivalu. Celý festivalový rok pak završí vánoční Winterval. (Článěk dokončuji v řijnu, proto odkaz na Winterval – největší vánoční festival na celém ostrově – do-po-ru-ču-ji)

Záleží na Coroně a restrikcím, jestli se nakonec většina těchto festivalů uskuteční (Waterford Walls by měl, protože k tomu nejsou lidé potřeba). Kdyby vás ale festivaly moc nebraly, nebo by náhodou žádný nebyl během vaší návštěvy, tak vás třeba zaujme něco z následujícího:

Jestli patříte mezi milovníky křišťálu, tak vězte, že další výrobna se nachází jen kousek od Waterford Crystalu. Jedná se o jinou firmu – Kite Design Studios. Co je na ní zajímavé je, že se jedná o opravdu malé studio a člověk může sledovat výrobu křišťálu přímo z ulice (občas mají zavřeno a nejsem si jistá, jak to bude fungovat nyní, ale snad se vám poštěstí!).

Z galerií si můžete vybrat mezi GOMA (na Lombart Street), Greyfriars Municipal Gallery, Waterford Gallery of Art, Garter Lane Arts Center, či The Rogue Gallery and Studios. Všechny mají obvykle nějaké výstavy (budu se opakovat, ale záleží na Covidu samozřejmě).

Chci vám taky doporučit moje oblíbené The Parlour Vintage Tea Rooms, kde se čas od času pořádaly různé zajímavé akce (koncerty a představení), a do kterých si taky jednou zajel samotný irský prezident. Kromě horkých nápojů se v „čajovně“ podává i jídlo, zákusky a alkohol.

Pro milovníky zábavy:

Jestli si říkáte, co tak člověk může dělat pro zábavu ve Waterfordu (nebo vás historie, architektura, kultura a umění nebaví), tak say no more. Můžete zkusit The Great Escape – mezi jejich escape rooms můžete najít i tématické Hogwarts či Game of Thrones (ze kterých jsem unikla, aniž bych kdy viděla ten seriál muhaha). Hned ve stejné budově si můžete vyzkoušet, jak vám jde házení sekerou v Axe Junkies – Urban Axe Throwing. Protože to je rozhodně fun!

No, a jestli vás baví escape rooms a užili jste si King of The Vikings, tak proč nezkombinovat obojí a nezkusit utéct z pokoje ale ve virtuální realitě? To a mnohem víc můžete vyzkoušet ve Velocity VR.

A jestli nemáte dost her, nebo prostě preferujete video hry nebo třeba kulečník, tak určitě zavítejte do RA Escape Gaming Café u Park Road.

Virtuální věci vás nebaví a raději si všechno “osaháte”? Activate je potom přímo pro vás! V Activate můžete hrát mini golf, lézt na zeď, porazit kámoše v bowlingu a mnohem víc.

Vyzkoušeli jste všechny tyhle akční aktivity a chcete se zrelaxovat v přírodě? Pak je Greenway přesně to, co hledáte! Cyklostezka dlouhá 50 km propojující Waterford s Dungarvanem. Místo plné krásné přírody a velkolepých výhledů – na hory, moře, viadukty a mnohem víc. O cyklostezce a kde si zapůjčit kola se dočtete zde.

Nakonec bych vám ráda doporučila hodně prima věc a tou je projížďka po lodi na řece Suir. Měla jsem štěstí si to jednou vyzkoušet, i přesto, že se bojím vody, tak to bylo moc fajn. Nejedná se jen o jakoukoliv loď, co je zakotvená v přístavu, ale o Brian Boru loď. Kromě toho, že vás kapitán vyveze až skoro k moři, tak vás nechá prolézt příď a jako správný turista si to všechno nafotit.

Pro milovníky nákupů:

Waterford určitě není no. 1 shopping spot – moc toho tady nemáme a bohužel business spíš upadá, ale i tak bych chtěla vyzdvihnout pár místních obchůdků, co nejsou Penneys haha

Finders Keepers – an absolute must! Malý krámek na Little Patrick’s Street má ty nejkrásnější homeware věci, co jsem kdy viděla. Lisa nejen, že importuje zboží, ale podporuje i místní umělce, takže je možné, že si domů klidně odnesete kus waterfordského umění.

Rainbow Records – second hand music shop – seženete v něm singly, CDčka, vinyly a DVDčka za „babku“.

The Book Centre (pro ty, co přeskočili první část) – nejvíc kjut knihkupectví! Kromě knih v něm seženete i dárky, pohledy a v mezipatře si po náročném nákupu můžete dát horký nápoj, zatímco budete obdivovat krásný historický interiér.

The Vintage Factory – jak napovídá název jedná se o obchod s vintage oblečením. Ale nebojte, vytahané džíny po ségře tam nekoupíte. Opravdu tam mají pěkné věci a za moc dobrou cenu 🙂

Waterford Comics – první komiksový obchod ve Waterfordu! Kromě tradičních komiksů, komiksových postaviček, Funko Pops a tak dále, tu koupíte i asijské dobroty (psst, ode mě to nemáte).

Tower Gift Shop – nejlepší gift shop v celém městě. Najdete ho kousek od Reg. Tower směrem po nábřeží. Mají v něm spoustu skvělých věcí, určitě doporučuji, pokud si s sebou chcete odvézt nějaký ten suvenýr.

Turistické centrum – nachází se na 120 Parade Quay pod jménem Discover Ireland

Víc malých místních obchůdků najdete okolo nábřeží. V sobotu od rána do odpoledne se také na John Roberts Square (to náměstí před Penneysem) pořádají trhy s jídlem.

Pro milovníky přírody:

Chápu, že město není pro všechny, proto vám dám i pár přírodních tipů přímo ve Waterford City!

Prvním, a naprosto logickým, když se podíváte na mapu, je People’s Park. V něm může být pěkně, ale dle mého názoru mu chybí voda a občas, když je moc pěkně, je v něm zbytečně moc lidí (a dětí). V takových dnech mám raději Waterford Nature Park nebo taky Kilbarry Park. Nachází se až za městem, směrem do Tramore, a jedná se o sportovní park. Taky se nachází hned vedle tělocvičny. Skvělá zpráva je, že od Viking Trianglu je to jen půl hodiny pěšky a pořád rovně! Pokud máte kolo, tak s ním do toho parku můžete a pokud jedete autem, tak můžete zaparkovat přímo v areálu (projedete bránou do Kingfisher Gymu, projedete okolo budovy až k parkovišti samotného parku). Bohužel je to celkem nově vytvořený park, takže nahoře ještě nejsou pořádně vyrostlé stromy, ale moc dobře se tam chilluje a jdou odtud vidět Comeragh Mountains.

Když už budete u brány do Kingfisher gymu, tak jen přejděte silnici na druhou stranu a vydejte se cestou podél řeky. Občas je tam dost lidí, a vracejí se tudy cyklisti z Tramore, ale jinak je tam taky moc fajn.

A teď se vám chystám prozradit tajemství. Letos byla konečně nově vybudovaná stezka okolo River Suir, ze které jste na mém Instagramu mohli vidět pár fotek. Tahle stezka je celá přírodní, takže bych nedoporučovala v dešti, nebo třeba s kočárkem, rozumíme si. Rozdíl mezi touhle stezkou a oběma parky je v hluku – kolem obou parků máte velké silnice a auta slyšíte pořád. Zatímco na této stezce slyšíte jen ptáky a občasné proplouvající lodě. May Park Trail najdete za špitálem, kam se dá dojet autobusovou linkou číslo W5 nebo autem (pěšky taky, ale věřte mi, že pak budete dead).

A to mě přivádí ke zlatému hřebu! Věděli jste, že Dublin není jediný, kdo má park s jeleny? Jestli chcete říct ahoj waterfordským jelenům a užít si přírodu a krásné výhledy, tak určitě zamiřte na Little Island. Nachází se za Waterfordem, směrem od špitálu (asi 10 minut od konce May Park Trail). Na ostrov se dá dostat pomocí ferry, které jezdí zdarma sedm dní v týdnu a mohou na něj i pěší. Na ostrově najdete Waterford Castle (což je drahý hotel), golfové hřiště, tenisové kurty, pár stezek, co se dají projít a snad i jeleny!

Pokud se vám moc nechce úplně mimo centrum, nebo to časově nestíháte, tak bych ještě doporučila jeden mini parčík s historií – The Wyse Park. Nachází se v centru, hned vedle Apple Marketu (náměstí s trojúhelníkovou střechou). Najdete v něm vzrostlé stromy, lavičky a na „náhrobních“ kamenech historii kvakerů.

Ultimátní výhled na město!

Pro vášnivé fotografy a návštěvníky Waterfordu v zimních měsících mám opravdovou třešničku na dortu. Waterford bohužel nemá žádnou věž odkud by se člověk mohl pokochat výhledem na celé město a obvykle lidé využívají jen ruského kola během Wintervalu. Je tu ale ještě jedna možnost – přírodní. Nad vlakovým nádražím na druhé straně řeky totiž existuje úžasný výhled na město. Zadejte do Google Maps „Waterford Cliff Walk“ a ukáže se vám vstup k této stezce – celou dobu se držte na cestě, projděte okolo golfového hřiště a miřte směrem k útesu. V letních měsících tuto stezku nedoporučuji, protože není udržovaná a poslední část před epickým výhledem je celá zarostlá převážně kopřivami.

Pro milovníky jídla:

To nejdůležitější nakonec – jídlo! Než vám dám doporučení na ty nejlepší food spoty ve Waterfordu, tak bych vám chtěla doporučit místní pečivo – Blaa. Jedná se o housku původem z Waterfordu a nikde jinde v celém Irsku ji neseženete (tady ji ale koupíte v každém supermarketu). Blaa je pro Waterford něco jako rohlík pro Česko. A teď už to jííídlo!

Následující podniky mám vyzkoušené osobně, nebo je někdo z mých blízkých vyzkoušel, proto je doporučuji. Ve městě je ale spousta restaurací a kaváren kam si můžete zajít. Z Apple Marketu zmiňuji jen jeden podnik, protože zbytek stejně bývá obvykle plný.

Gino’s – Když už jsem ten Apple Market zmínila. Jedná se o malou italskou restauraci, kde dělají taky zmrzku a milkshaky. To chceš! (A fakt se můžu zaručit za jejich pizzu – nejlepší v celém městě)
Grady‘s Yard – jen pět minut od Apple Marketu, na John’s Bridge. Podnik je znám různými „craft beers“, ale nabízí i jídlo – nachos, kuřecí křídýlka, veganský burger či pizzu a jiné. (V době psaní článku je podnik zavřený – doporučuji čeknout jejich sociální sítě)
No. 9 Café – naproti Penneysu se nachází moje oblíbená restaurace (v názvu má sice café, ale mají plnohodnotné jídelní menu). Interiér je velký a světlý a mají spoustu stolů k sezení – kromě obědových porcí dělají třeba i waffle a palačinky (na snídani!). Podle jejich webu by měli mít bezlepkové, veggie i veganské options (já si vždycky dávám kuře, tak nevím hehe).
Momo Restaurant – na Patrick’s Street patří mezi jeden z nejlepších podniků ve Waterfordu. Liší se od ostatních svým menu, tak si můžete být jisti, že jíte opravdu něco speciálního. V menu mají veggie i bezlepkové options a prý po domluvě udělají i vegan verzi.
Burzza – jak naznačuje název (Burger in Pizza) je italsko-americká restaurace pod Apple Marketem. Specializují se na pizzy a burgery a burgery v pizzách. Kromě tradičních masových options je skoro celé menu dostupné v bezlepkové verzi. Mají i veggie pizzy a burgery (veganské options myslím nemají).
Morzio – je z jiného soudku. Nachází se na Henrietta street hned u Quay. Jedná se o singapurskou restauraci, takže pro milovníky asijského jídla jak dělané. Je to jediná asijská, kterou mám ve městě vyzkoušenou (ještě jednu jinou mi bohužel zavřeli). Kromě klasického menu by měli mít i buffet (all you can eat).
Phoenix Yard – absolutní novinka na kulinářské mapě Waterfordu. Dvorek na O’Connell Street plný jídelních stánků s různými kuchyněmi z celého světa – od burrit, přes kuřecí kousky a hotdogy, guláš po veganská jídla. Tohle je jediné místo, kde jsem ještě nebyla, ale těším se až tam všechno ochutnám (Update: Už jsem tam byla a měla jsem sweet potato fries a byly divine!). Momentálně mají i seating area přímo před dvorkem, ale jestli vám zrovna vyjde prima počasí, tak proč se nenajíst v parku nebo na nábřeží u vody a pokochat se výhledem?
Berkana Bakery – na nábřeží se sice věnuje převážně teplým nápojům a pečením a prodejem čerstvého italského pečiva, ale nabízí i saláty a sendviče (a božsky vypadající koláče a věci, co vypadají jako české trubičky a větrníky – you can thank me later) a in house made gelato. Ještě jsem neměla možnost vyzkoušet, tak si nejsem jistá zda mají bezlepkové, či dokonce veganské options, ale za nakouknutí nic nedáte!
The Italian Bakery – pokud nemáte čas na restauraci, ve Phoenix Yardu se vám nic nezamlouvá a nejste fanoušci Mekáče, pak určitě vyzkoušejte The Italian Bakery v George’s Court ve středu města. Jak napovídá název jedná se o italské pekařství. Kromě chlebů a ciabatt tam prodávají i pizzy (na kousky) a ruzné dezerty a buchty. A dokonce mají bezlepkové, veggie a veganské options!
The Ice Cream Place – když už jsme u italské pekárny, tak vám hnedka doporučím i sladkou tečku na závěr. Ve Waterfordu máme jen dvě zmrzlinárny – Gino’s (neplést si s italskou restaurací) a nově právě The Ice Cream Place. Nic proti Gino’s ale nemají veganské options, zatímco v TICP mají všechno – zmrzky, sorbety, milkshaky, sundaes, waffle, mini donuty, ice cream burgery,… Jejich zmrzlinové příchutě se mění snad každý týden, tak nikdy ani nevíte, co vás čeká!

Pro kávové nadšence mám taky pár doporučení na jiná místa než Costa nebo Starbucks a navíc tím podpoříte místní ekonomiku (většinu jsem nezkoušela, protože kafe nepiji, ale mám od lidí okolo potvrzené, že jsou to fajn místa):

Carters – patří k Italian Bakery, No. 9 café a Ice Cream Place. Bylo to první místo v celém Waterfordu, kam mě mamka vzala na horkou čokoládu. Už je to sice deset let, ale ještě pořád vám k teplému nápoji dají čoko bonbón zdarma (které tam btw prodávají a jsou fakt výborné).
Arch Coffee – hned za rohem kousek od Ice Cream Place se mezi všemi obchody nachází random zelený oblouk a v něm mini take away kavárnička Arch Coffee. Musím se přiznat, že jsem tam ještě nebyla, ale slyšela jsem na ně jen chválu!
The Parlour Vintage Team Rooms – Jak vypovídá název, jedná se o vintage decorated „tea rooms“. Kromě čaje si ale můžete dát jiné teplé nápoje, zákusky, alkohol a jídlo (teda bývalo před pandemií, nejsem si jistá, jestli po roční pauze pořád dělají jídlo). Pokud se ve Waterfordu zdržíte přes noc, tak určitě čekněte jejich Facebook, protože přes víkend mají otevřeno dlouho a pořádají různé akce.
Trade Coffee – jeden z větších coffee shopů ve městě. Najdete ho na nábřeží v budově s novou malbou k letošním Wateford Walls od italského umělce Fabio Pettani (Psst vevnitř pak mají další malbu, tentokrát od irského umělce Decoy). Před budovou, když je slušně, mají i stolky na sezení.
The Larder – hned na rohu od Trade Coffee je mini cute kaféčko The Larder. Kromě horkých nápojů si můžete pochutnat i na buchtách nebo sendvičích. Kaféčko je momentálně zavřené 🙁

Jestě vám příhodím pár tipů na nejlepší hospody, kdybyste náhodou zůstávali ve Waterfordu déle. Narovinu vám říkám – o víkendech se velkým obloukem vyhýbejte Apple Marketu (a upřímně řečeno každý večer). Ano, je tam spousta hospod a podniků, ale také je to místo přecpané lidmi a od půlnoci neuvidíte nic jiného, než místní ožralou mládež válící se po zemi. Taky bych nechodila do The Reg, která sice vypadá pěkně and all, ale za drink chtějí 8 euro, což je rip off i v Irsku.

Tully’s se nedá přehlédnout – má na budově malůvku (oranžovo-žlutá vpravo).

Tully’s Bar – Na O’Connell Street hned vedle Phoenix Yardu. Občas tam mívají i živou hudbu (před Covidem) a kromě klasických nápojů nabízí i menší pivovary.
T&H Doolan’s je totální must visit. Vnitřek je bohužel už několik let zavřený, takže pivo jen na take away. Nicméně tahle hospoda má v sobě spoustu historie – začínala v ní například samotná Sinead O’Connor!
Grady’s Yard – jak už jsem zmínila, v Grady’s mají různá skvělá piva z menších pivovarů a úplně skvěle se tam sedí – vevnitř i venku (momentálně mají zavřeno – čekujte jejich sociální sítě).
The Three Shippes – u parku najdete na rohu hospodu s občerstvením. Interiér je moc pěkný a mají tam i dobrý výběr alkoholu. Nicméně vyhnula bych se tomuto podniku, když se zrovna hraje nějaký zápas, protože vevnitř mají televize a bude určitě plno.
Katty Barry’s Bar – v zapadlé uličce naproti muzeu se nachází menší bar, kde momentálně mají i sezení venku. Osobně jsem v něm nikdy nebyla, ale vypadá to jako fajn místo.
The Munster Bar – je zepředu zavřený. Objednat si a posedět můžete na Bailey’s New Street (od meče). Nikdy jsem tam nebyla, ale Waterford je součástí Munster provincii, tak proč ne?
Henry Downes – jediná hospoda s Wishing Well, kdybyste si kromě piva chtěli hodit i mincí. Kromě moc hezky zařízeného interéru, se tu občas pořádají různé akce jako např. Vinyl Night každý pátek.
Nicky’s Bar – zapadlá hospůdka nabízí živou hudbu (až to bude po restrikcích možné) a zároveň se jedná o jeden z nejlevnějších podniků ve městě. Takže jestli jste na budgetu, pak je tohle místo pro vás!

Na závěr pro vás mám asi nejdůležitější informaci – záchody. Nevím, jestli jsem jediná, která si vždy dopředu googlí kde mají v místě, kam se chystám záchody. Nicméně, ať už jste stejný typ jako já nebo ne, ušetřím vám čas i googlení. Ve Waterfordu si všimnete, že je jsou dvě veřejné toalety – jedny v parku a druhé na nábřeží u The Clock Tower. Pokud ale zrovna nemáte drobáky, nebo si prostě potrpíte na něco lepšího, tak doporučuji toalety v City Square Shopping Centre. Nejen, že jsou zadarmo, ale jsou nejnověji postavené a opravdu moc čisté.

Tak tady to máte – ultimátní průvodce Waterfordem! Dejte mi vědět do komentářů, jestli vás článěk zaujal natolik, že byste se do Waterfordu rádi podívali. A taky mi dejte vědět, jestli jste už někdy byli a jak se vám tu líbilo.