Cestovní deníček,  Irsko

Gotická krása jménem Johnstown

A vracíme se v čase do července 2019, kdy jsme si udělaly výlet do východního Irska – do parku Johnstown, který se nachází hned u města Wexford. Není ničím vyjímečný, ale potulují se po něm volně pávi a také v něm najdete hrad!


Dělám, jak kdyby jste nikdy neviděli hrad. A irský k tomu. Ten v Johnstownu se ale vizuálně liší od ostatních hradů v Irsku – všechny mají takovou tu britsko-skotskou podobu, zatímco tento vzhledově připomíná spíš zámek.

První zmíňka o panství se datuje do 12. století, kdy jej vlastnila normanská rodina. Během Cromwellovy éry bylo panství zkonfiskováno až do konce 17. století, kdy jej koupil John Grogan a jeho potomci vlastnili pozemky do konce druhé světové války.

Hrad pochází teprve z 19. století a zahrady kolem něj měl na starosti Daniel Robertson, který stojí za Powerscourt zahradami v hrabství Wicklow (Doufám, že vám je jednoho dne ukážu! Sama jsem tam ještě nikdy nebyla, ale jsou dost oblíbené jak místními, tak turisty).

Co se dá všechno vidět v Johnstownu?

Jak už bylo zmíněno – hrad. Když jsem byla v Johnstownu poprvé někdy před třemi lety, tak hrad byl troska a nebyl přístupný veřejnosti. V dnešní době se pořádají prohlídky s průvodcem. V hradu jsem ještě nebyla (hlavně protože se mi nechce dávat €13), ale jednoho dne se do této gothické budovy podívám.

Pávi! Všude běhají (A létají! Poprvé jsem právě tady viděla letět páva!) krásní ukřičení pávi. A nechají se fotit! Je tu také několik jezer, soch, kavárna, zbytky ovocných sadů a zeleninových záhonů, stejně jako úlů pro včely. Spousta historie po celých pozemcích a pro opravdové fajnšmejkry se tu také nachází Irské zemědělské muzeum. Dokonce se tu prý nachází i centrála Ministerstva životního prostředí.

Momentálně se vstup do parku platí, myslím, že to bylo za auto a ne za osobu. Co se času týče – my strávily v parku asi čtyři hodiny a to jsme viděly kromě muzea a vnitřku hradu úplně všechno. A ještě jsme si stihly dát sváču!