Cestovní deníček

Co nepropásnout při návštěvě Belfastu

Po osmi letech v Irsku a věčném plánování jsem se konečně s mámou vypravila do Belfastu. V článku se sice budu rozplývat nad krásou severoirské metropole, ale pojmu ho i dost informativně, protože mi přijde, že na TripAdvisoru toho dost není.


Když jsem si googlila, co vidět v Belfastu, tak mi bohužel TripAdvisor ukázal asi jen tři místa a já si říkala, že tam teda toho moc není. My tedy s mámou jely na blind a řekly jsme si, že vystoupíme z autobusu a kam nás to potáhne, tam půjdeme. Tak jsme vystoupily z busu a přivítal nás déšť a zima. Furt jsem se cejtila jak doma. Díky našemu řidiči jsem taky zjistila, že sice už zvládám dublinský a waterfordský akcent, ale lidem z Belfastu nerozumím vůbec nic. Za to máma jela bomby a rozuměla všechno a všem.

Jestli mě znáte irl, tak víte, že mívám jen ty nejlepší nápady. Proto jsme s mámou vstávaly ve čtyři ráno, chytily bus do Dublinu, tam počkaly na spoj do Belfastu a z Belfastu jsme odjížděly ještě tentýž večer.

Nevím proč jsem si vždycky Belfast představovala jako staré město s tmavými domy a spoustou smogu. Tak trochu jako v Mary Poppins. Opak je pravdou – v Belfastu se míchá architektura – centrum mi připomíná Cork, cihlové budovy zase klasickou britskou architekturu a nábřeží kolem muzea Titaniku zase Hamburg. Navíc je tu spousta Street Artu, a když vám slunce zasvítí, tak je opravdu se na co koukat!

Než se vrhnu na dlouhý výčet toho, co se dá všechno v Belfastu vidět – nenechte se ošálit – jeden den na všechno nestačí.

Architektura

Od centra, kde se to hemží různými styly, až po nábřeží. Na každém rohu je se na co koukat. Dokonce jsme narazili na echt socialistickou budovu!

Historie

Belfast je samozřejmě město plné historie. Co se turistických atrakcí týče – od belfastské radnice (kterou otevřela Hilary Clinton v roce 2009 a kde se pořádají prohlídky a v zimě se kolem budovy nacházejí vánoční trhy), přes Titanik muzeum, SS Nomandic, až po St. George’s Market na May Street, či Grand Opera House na Great Victoria Street. U Titanik muzea si taky udělejte větší přestávku a zajděte se podívat na místní ikonické jeřáby.

Street Art

Tohle vám ani Google neřekne. Díky Waterford Walls jsem věděla, že by se v Belfastu měli nacházet nějaké pouliční malůvky. Ať jsem googlila jak chtěla, kromě politických výjevů jsem nemohla nic najít. Naštěstí po cestě na oběd jsme na pár zdí narazily a pak už to byla jen otázka sledování. Abych vám to ulehčila – nejvíc Street Artu naleznete kolem veřejných parkovišť – Kent Street a Winetavern Street. Nejdůležitější je mít hlavu pořád vzhůru – tak vám neunikne ani jedno dílo!
Pro víc info doporučuju Instagram @streetgallerybelfast, který nejenže udává přesné polohy maleb, ale i jména umělců.

Nakupování

V jedné z těchto hospod Snow Patrol odehráli jejich úplně první koncert.

Možná architektura, historie a street art není váš šálek kávy. V tom případě ještě nevybalujte kufry – Belfast je hlavní město Severního Irska a v něm se to jen hemží obchody! Každého shopaholika ráj!

Pop Culture

Možná vás nebaví ani architektura, ani historie, street art a nakupování? Pak už pro vás mám jedině stezku Game of Thrones. Ve městě se nachází šest vitrín, na každé je jiný rod z tohoto kultovního seriálu. Skvělé je, že většina z nich je ve stejných místech jako hlavní turistické atrakce města – zvládnete tak obojí!

Pár tipů na závěr

Jídelní protip: v Belfastu je hned několik veganských podniků. My poobědvaly v restauraci Havana, kde leč název může evokovat exotická jídla, my měly houbové rizoto a gnocchi. Pokud náhodou máte nějaké alergie, nebo jste vegetariáni, či vegani, pak doporučuji appku Happy Cow. Ta vám ukáže všechny podniky v Belfastu a že jich je tam dost.

Návštěvní protip: každý se fotí před Titanik muzeem, v centru se ale nově objevil nápis „Belfast, you are here“ – co takhle změnit Instagramové standardy? Street art najdete na Lower Garfield Street. Fotku z této lokace můžete vidět úplně nahoře tohoto článku.

Hrad! Nezapomeňte na hrad! Dojet se k němu dá použitím místní autobusové linky. Hned vedle hradu je zoo a od hradu vede cesta na místní vyhlídku. Na tu bych vám ale doporučila pořádnou obuv a nějakou sváču do batohu!

A pokud nejste příznivci zoologických zahrad, tak vás možná zaujme místní Botanická zahrada, která se nachází na opačné straně města. Dojít se k ní dát za třicet minut z centra. Přes řeku hned za Botanickou zahradou se nachází i velký Ormeau Park.

Pro milovníky sportu, nebo koncertů doporučuji mít v merku SSE Arenu. V zimě se tu hraje profesionální hokejová liga, přes rok tu pak můžete zastihnout velké zahraniční hvězdy. Aréna se nachází hned po cestě k Titanik muzeu a před ní je nainstalováno jedno z Game of Thrones pomalovaných oken.

Do Belfastu jezdí z Dublinu každou hodinu autobusy za €10 nebo si můžete koupit lístek na vlak, který je dražší a nejezdí tak často.

Cestovatelský protip: Pokud cestujete do Belfastu z Dublinu, tak si dopředu kupte lístek na vlak (většinou je to o dost levnější a Irské dráhy nabízí různé cenové kategorie). Ten totiž jede okolo pobřeží a věřte mi, když říkám, že je to mnohem záživnější než jízda autobusem po dálnici. Pokud teda venku zrovna neřádí bouře Elsa.


Až po našem výletě jsem objevila handy Instagram Visit Belfast, který sice sdílí spoustu památek pořád dokola, ale je to o něco lepší než TripAdvisor.
Proto jsem se taky rozhodla sepsat tento článek víc informativně, abych pomohla budoucím návštěvníkům. Tak doufám, že pokud jste článek dočetli až sem, že je vám inspirací a takovou malou Wiki pro Belfast. Dejte mi vědět do komentářů, jestli vám tento článek pomohl při vaší návštěvě Belfastu!