Co se mi honí hlavou,  Terez poslouchá

Terez hypuje Eurovizi 2021: rekapitulace všech soutěžících

Po loňské pauze kvůli Covidu se letos v květnu vrací největší hudební událost na Zemi – Eurovize. Já si samozřejmě nemůžu nechat ujít příležitost vyjádřit se ke všem soutěžním písním. Tak pojďme na to! (BTW můj edit je skvělej – credit to EBU)


Jestli se to k vám ještě nedoneslo – miluju Eurovizi. Nejen že člověk objeví skvělé nové písničky a interprety, ale těch memes! Nicméně v tomhle článku bych vám chtěla představit letošní soutěžní písničky a teda i přihodit můj názor. Někteří soutěžící se měli soutěže zúčastnit už loni, takže určitě budu porovnávat jejich loňské a letošní výtvory.

Než se do toho pustíme pár info, co byste měli vědět:

  • Eurovize se skládá ze dvou semi-finále a finále. Letošní Eurovize proběhne 18., 20. a 22. května v rotterdamské Ahoy aréně.
  • Česko zastupuje Ben Cristovao. Irsko pak Lesley Roy, ale k oběma se dostaneme.
  • Eurovizi tak díky českému zástupci můžete s českým komentářem sledovat na České televizi (Neúčinkující země Eurovizi nevysílají). Alternativně, pokud stejně jako já nemůžete vystát Boučka a jeho šílenou anglickou výslovnost, celou soutěž můžete sledovat na oficiálním YouTube kanále Eurovize (Teďka čtu, že nakonec Boučka vystřídají Jan Maxian a Albert Černý z Lake Malawi).
  • Všechny songy doporučuju prvně slyšet jen jako audio a ve sluchátkách – tak vyniknou vokály i hudba. Plus vizuál vás může občas odradit (k tomu se taky dostanu).
  • Víc info o Eurovizi – Wikiofic. web
  • Nemám favorita. Nikdy nemám favorita. Proto vám všech 39 songů představím v abecedním pořadí podle země.

Albánie: Anxhela Peristeri – Karma

Začínáme baladou jej! Okej, rovnou říkám, že tahle songa nepatří mezi moje oblíbence. Jsou písničky, které vám utkví v hlavě, i když vás nezaujmou na první poslech a tahle to nebyla. Arilena Ara loni s Fall from the Sky prostě zaujala víc (vydržet až do refrénu). #sorryjako

Austrálie: Montaigne – Technicolour

První navrátilec z mnoha. Všem interpretům, kteří dostali letos znova šanci vůbec nezávidím. Loni byla laťka nastavená pěkně vysoko a letos museli přijít s něčím stejně dobrým, ne-li lepším. Za mě se Montaigne povedlo vyrovnat se Don’t Break Me z loňska, ale je to věc názoru. Někteří si myslí, že loňská songa je lepší, za mě ale loni měla Montaigne moment překvapení, který logicky letos neměl žádný vracející se interpret.

Azerbajdžán: Efendi – Mata Hari

Kleopatrrra! Ah, sorry, vlastně Mata Hari! Efendi se letos taky vrací a z toho mám osobně hrozně moc velkou radost. Loňská Cleopatra mě ihned zaujala – jak vokálně, tak vizuálně (nehledě na to, že je to skvělej meme materiál) a jsem moc ráda, že Mata Hari jde své předchůdkyni ve šlépějích – prvky pop hudby s místní hudbou perfektně smíchané dohromady.

Belgie: Hooverphonic – The Wrong Place

Kde jsou časy Blanche, Eliota nebo Sennek? Loni i letos si Belgie zvolila formaci Hooverphonic a musím se přiznat, že mi původně vůbec nesedli. Rozhodně ne s loňskou Release Me. Nicméně tudle jsem se probudila a můj mozek si pěkně notoval The Wrong Place.

Co se Belgii ale musí nechat je, že posledních pár let posílá tyhle depresivní dark popiny, který vám prostě přirostou k srdci.

Bulharsko: Victoria – Growing Up Is Getting Old

Loni Victoria naprosto překvapila s Tears Getting Sober a spousta lidí přirovnávalo její styl k Billie Eilish. I letos si přichystala podobný styl v Growing Up Is Getting Old. Mě ale zaujala songa o něco méně a na mém listu není. (Okej, vím, že to zatím vypadá, že jsem proti baladám but just wait for it).

Česká republika: Benny Cristo – omaga

Bennyho snad není třeba představovat! Loni to zkoušel s Kemama, letos se zábavnou omaga. Obě se nesou v hravém dance stylu, kterým se anglická tvorba Bena vyznačuje. Já jedu Bena už hodně dlouho, takže za mě rozhodně palec nahoru. Nicméně musím uznat, že Kemama jsem si pustila po několika měsících a omaga už mám tak ohranou, že si ji do Eurovize určitě už nepustím.

Dánsko: Fyr Og Flamme – Øve os på hinanden

Minuta ticha za Ben a Tan, loňské dánské reprezentanty se skvělou YES, která bude mít už navždy místo v mém eurovizním playlistu. Nicméně letošek – je to určitě typická ESC songa, přesně ten typ, proč Češi hejtí Eurovizi. Mně se teda taky nelíbí, ale aspoň se kapela baví a zpívají v rodném jazyce (A ne, nikdy jsem tu písničku neslyšela dokonce, protože mě z nějakého neznámého důvodu vždycky začne bolet hlava).

Estonsko: Uku Suviste – The Lucky One

Uku je jeden z mála, který si dle mého názoru od loňska dost polepšil. What Love Is byla podle mě jedna z nejnudnějších písniček na loňské Eurovizi (ale Uku to zabil při ESC Home Concerts). The Lucky One je pro některé taky pořád hrozný cajdák. Klip je teda hrozný klišé, ale aspoň je songa o dost víc zapamatovatelná než ta z loňska.

Finsko: Blind Channel – Dark Side

Finsko se toho letos nebálo a otočilo o 180 stupňů. Loňskou popinu Looking Back vystřídala rocková pecka Dark Side. Mě to hnedka zaujalo a připomnělo časy německých Nevada Tan.

Francie: Barbara Pravi – Voila

Okej, nejsem fanoušek francouzštiny a málokdy mě zaujme francouzská písnička. Naposledy to byl Bilal s Roi před dvěma lety. Loňský Tom Leeb nic moc a letošní Barbara Pravi… je to balada, a ještě navíc ve fránině, tak vy už asi víte, co si o tom myslím. Na druhou stranu, podle bookmakerů má Francie druhou nejvyšší šanci si odnést eurovizní trofej domů.

Gruzie: Tornike Kipiani – You

Okej, tak já už nevím. Tornike nejvíc překvapil loni a letos je to totální zabíječka. You je přesně ukázka toho, když prostě nedosáhnete na laťku, co jste si loni nastavili. Tornike je letos, co byl loni Uku.

Chorvatsko: Albina – Tick-Tock

Chorvati letos posílají novou tvář – Albinu. A za mě super! Tick-Tock je prima bop, co neurazí a člověk si u něj může i zablbnout. Plus v sonze je zakomponovaná i chorvatština. Východní Evropa knows what’s up.

Irsko: Lesley Roy – Maps

Fucking finally!!! Prosím vás to, co Irsko za poslední pár roky posílalo na Eurovizi… a diví se, že už dlouho nevyhráli. Lesley se s tím loni nemazlila a všechny nás překvapila nostalgickou Story of My Life. Letos zvolila modernější hudbu, ale Maps je prostě boží a Irové si finále zaslouží.

Btw v těc ofic videích jde poznat pre-Covid (lidi a párty) a on-going Covid (Lesley sama in the middle of nowhere) hehe

Island: Dadi og Gagnamagnid – 10 Years

Nemyslím si, že mluvím jen za sebe, když řeknu, že nikdo nečekal, že po Hatari v roce 2019 by Island mohl hned zase zaujmout. Well. Dadi loni ovládnul eurovizní bublinu se svou povedenou skladbou Think About Things. Laťka byla nasazeno vysoko a letos už jen tak tak dorovnával s 10 Years.

Israel: Eden Alene – Set Me Free

Miluju Israel! Eden mě loni odrovnala se svojí úžasně nakažlivou energií ve Feker Libi. Podle mě Set Me Free je taky moc fajn, hlavně tenhle revamp, kde krásně vynikly Edeniny vokály. Tahle verze mi hrála on repeat několik dní v kuse. Moc se těším na live verzi!

Itálie: Maneskin – Zitti E Buoni

Yes yes yes! Loni Itálie poslala solidní skladbu od Diodato, letos se eurovizní štafety ujali čerství vítězové Sanrema Maneskin s božskou, úžasnou, energetickou, perfektní Zitti E Buoni. *vložte lady gaga showstopping .gif*

Kypr: Elena Tsagrinou – El Diablo

Posledních pár let jsem si Kypr hodně oblíbila. Většinou posílají fakt super popiny a letošek není výjimkou. Za mě dost povedený. A sice to není pořád Eleni, ale aspoň je to Elena (ESC joke) 🙂

Litva: The Roop – Discoteque

Literally excuse me, ale The Roop zase jedou úplně jinou ligu. Loňská On Fire byla naprosto boží, letošní Discoteque se jí krásně vyrovnala ne-li víc. Schválně, komu se u Discoteque nechce tančit?

Lotyšsko: Samanta Tina – The Moon Is Rising

Miluju Samantu! Loni se Still Breathing a s letošním empowering The Moon Is Rising! Ta písnička má všechno – úžasné vokály, chytlavý beat a skvělou message! Lotyši si letos podle mě rozhodně zaslouží finále a levou část scoreboard.

Malta: Destiny – Je Me Casse

A vítězem se podle bookmakerů stane… Původně jsem si nebyla jistá, jestli je Je Me Casse výherní písnička. Taky se mi víc líbila Destinina loňská songa All Of My Love. Nakonec jsem skončila s Maltou 2021 on repeat na několik dní. Původně mě ale odradil klip (proto chci, abyste ty songy slyšeli prvně jako audio), hlavně protože ten loňský od Destiny měl v sobě message, zatímco letos se Destiny jen baví (na tom není nic špatného). Nicméně se nedá popřít, že Destiny má rozhodně skvělé vokály. Jinak co se vítězství týče – letos je na ESC hodně empowering songů, tak uvidíme, který se dostane nejblíž k výherní trofeji!

Moldávie: Natalia Gordienko – Sugar

Největší glow-up letošního roku! Natalia by to loni zkoušela s, podle mě dost povedenou, baladou Prison (Jo, konečně balada, co se mi líbí). Letos, jako většina vracejících se reprezentantů, změnila směr a rozhodla se mít fun se songou Sugar – dost prima taneční záležitost. Otázkou zůstává, jestli se lidské zmrzliny taky podívají na stage v Rotterdamu?

Německo: Jendrik – I Don’t Feel Hate

Němci berou každou eurovizní šanci vážně, jak jinak vysvětlit, že se letos nevrátil Ben Dolic. Místo něj máme Jendrika s liberální a zábavnou I Don’t Feel Hate. Prvně mi ta songa vůbec nesedla, nejsem fanynka ukulele, ale musím uznat, že Jendrik roznáší fajn energii a ta taneční část okolo refrénu taky celkem pomohla (ale v playlistu ji nemám).

Nizozemsko: Jeangu Macrooy – Birth Of A New Age

Okej nevím, jestli je to mnou nebo tou písničkou, ale za mě nic moc. Ale zase palec nahoru za milou popinu se zpěvákovými kořeny. Vlastně je to taková milá verze Feker Libi. Hmm když nad tím tak přemýšlím, tak se docela těším na staging.

Jeangu teda měl reprezentovat i loni s písní Grow, která je teda o 180 stupňů někde jinde, než její následovnice.

Norsko: TIX – Fallen Angel

Norové letos taky dali přednost čerstvé krvi a jedná se o ultimátní eurovizní songu v podání TIX. Mně teda Fallen Angel vůbec nesedne (irituje mě stejně jako Dánové), ale staging bude určitě fun.

Polsko: RAFAL – The Ride

Okej, Poláci jsou kapitola sama o sobě. Loni je měla zastupovat Alicja s jednou s nejlepších balad ever, Empires. Proč letos nedostala druhou šanci nevím, ale Rafal je posun úplně jiným směrem. Jako prvně jsem si říkala wtf, ale bez vizuálu se The Ride celkem dá, teda pokud vám úplně nevadí 80s a zpívající Kazma vibes. Pokud si to dobře naplánuje, tak jeho vystoupení by mohla být docela sranda, ale bude překvapení, jestli se dostane do finále.

Portugalsko: The Black Mamba – Love is On My Side

S Portugalskem mám každý rok boj. Málokdy se mi líbí, co pošlou. A letos se mi to zase nelíbí haha Je to sice poprvé, co Portugalsko posílá písničku v jiném než národním jazyce, ale po loňské Medo De Sentir mi přijde prostě nudná. Teda hlavně kvůli tomu, že já tenhle žánr vůbec nemusím. Uvidíme, co si bude myslet publikum, pro mě to ale určitě bude bathroom break.

Rakousko: Vincent Bueno – Amen

Vincente, Vincente… Trošku mě mrzí, že po zábavné Alive přišel s baladou (která opět není na mém seznamu oblíbenců), nicméně zase chápu, že se nechtěl opakovat. Ale zajímavé je, že Alive složil skoro sám, zatímco na Amen se vůbec nepodílel.

Jinak jsem se z YouTube komentářů také dočetla, že písnička Amen je o jeho zemřelé dceři a tetě. Ach jo. Taky se nejedná o jedinou soutěžní písničku s názvem Amen na letošní Eurovizi (není to poprvé a ne, není to proti pravidlům soutěže).

Rumunsko: Roxen – Amnesia

Jsem tak moc ráda, že se letos Roxen vrací. Loni byla její balada Alcohol You jedna z těch povedených písní. Letos to zkouší s podobnou Amnesia. Musím přiznat, že mě hnedka nezaujala, ale pak mi prostě jednoho dne začala hrát v hlavě a teď má své místo u mě v playlistu, yay! (Btw balada a líbí se mi!)

Rusko: Manizha – Russian Woman

Omg all hail to Rusko! Lonští Little Big by to podle mě s Uno určitě vyhráli, nebo by byli fakt blízko. Letošní Manizha mě s Russian Woman hodně moc baví – empowerement a totální raw energie! Určitě dejte aspoň do prvního refrénu.

Řecko: Stefania – Last Dance

Nikdo už nikdy nebude to, co byla Katerine Duska s Better Love. Stefania loni dost nudila se Supergirl, ale letos to zabíjí s Last Dance (vokálně i hudebně) a lowkey doufám, že se během vystoupení dočkáme Pegase!

San Marino: Senhit – Adrenalina

San Marino didn’t come to play. Sehnit mě loni zaujala s Freaky, jen aby nás letos odrovnala s Adrenalina, na kterou si btw pozvala Flo Ridu. Nikdo neví proč, ale songa dost baví!

Severní Makedonie: Vasil – Here I Stand

Tahle songa je poslední na mým imaginárním listu. Okej, řekla jsem, že list nemám, ale kdybych ho měla, tak Here I Stand má číslo 39. Jako chápu, proč jak atd, ale prostě nuda. Next!

Tady máte Vasilovu songu z loňska pro srovnání.

Slovinsko: Ana Soklič – Amen

Amen číslo dvě je tady! Ana zůstala věrná svému žánru, ale stejně jako loni je to dost nuda. Jako snažím se najít pozitiva i na songách, co se mi osobně nelíbí, ale tady prostě… idk pěknej hlas?

Srbsko: Hurricane – Loco Loco

Oh my. Děvčata byla loni docela sranda s Hasta La Vista. Takové srbské Pussycat Dolls? Letos s Loco Loco jsou zase o laťku výš, což čtu i diskuzích, kde se Loco Loco lidem dost líbí. No prostě sranda songa, u které se člověk dobře vyblbne.

Španělsko: Blas Cantó – Voy A Quedarme

Hmm Blas. Letos mě vůbec nebaví, ale zase mu chudákovi umřela babička, a tak zpívá o ní. Loni mi trvalo si na Universo zvyknout, protože se můj mozek rozhodnul, že mu to připomíná jinou písničku (jakou to už mi neřekl samozřejmě). Tak já nevím, za mě nic moc, možná se ale někomu španělská balada bude líbit.

Švédsko: Tusse – Voices

Švédsko je ultimate eurovizní země a vím, že Irové vyhráli víckrát, ale Švédi mě skoro každý rok baví (což se o Irech říct nedá), jejich laťka je skoro vždycky dost vysoko. Letos teda oplakávám, že se nevrátily The Mamas, ale Tusse teda taky ujde. Ale doufám, že příští rok se děvčata vrátí, nebo bude o trošku lepší songa.

Švýcarsko: Gjon’s Tears – Tout l’Univers

My no. 1 ESC 2021 balad! Tak jste se dočkali! Gjon’s Tears sice zpívá pouze francouzsky a balady, ale kurnik they make me emotional. Dejte mu šanci pls, letošní i loňská songa stojí za to a budete cejtit i to, o čem nevíte! Btw podle bookmakerů má právě Gjon’s Tears třetí nejvyšší šanci na výhru.

Ukrajina: Go_A – Shum

A blížíme se ke konci se silnými songami imo! Go_A si podmanili eurovizní fanbase loni s výbornou Solovey – krásný mix elektra a folklóru s ukrajinštinou. Letos přišli se Shum, která je basnutá na nějakém folkovém songu, ale kurnik co se jim z toho podařilo vytáhnout! Doporučuji dát i první verzi (musela být upravena, protože písničky na ESC by neměli být samplovaný).

Velká Británie: James Newman – Embers

Newman zní povědomě, co? No jo, James je brácha Johna – hudba stopro proudí Newmanovic rodině v žilách. Loni James překvapil s My Last Breath. Překvapil, protože UK překvapivě neposílá dobré songy do Eurovize. Což je celkem ironické we been knew. Letos rozhodně vyzdvihnul laťku super vysoko s euforickou Embers, která mě hodně moc baví!

Jestli nemáte čas si poslechnout všechny písničky, tak tady je ofic recap všech 39 songů pod 15 minut!