Koncerty a Cony

Živě: Måneskin v Dublinu

Po dvou a půl letech od jejich ikonické výhry v Eurovizi jsem se konečně dočkala – italští rockeři Måneskin přijeli do Dublinu. Jak se koncert povedl a dostál mých očekávání? To se dozvíte v článku.


Kapela mě zaujala hned během Eurovize 2021 s jejich soutěžní písní Zitti e Buoni. Bylo to něco netradičního (v rámci Eurovize z posledních let) a svěžího. Dodnes si pamatuju, jak jsme s kamarádkama poprvé poslouchaly tuhle písničku a debatovaly, jestli se nám líbí. Do pár dnů jsme byly všechny „hooked“ a když Måneskin vyhráli celou soutěž, tak jsme měly druhé Vánoce.

Poprvé jsme se snažily s kamarádkama získat lístky na jejich koncert v únoru 2022 v Belgii. Lístky šly do prodeje v září 2021 a byly do pár vteřin všechny pryč. Pamatuju si, že jsme tenkrát byly opravdu zklamané a nevěřily jsme, že se lístky tak rychle vyprodaly. Kapela naštěstí přidala Dublin na seznam Rush! turné a my jsme sehnaly lístky do 3areny v Dublinu bez problémů. Teď, když se dívám zpětně, tak dává smysl, že se jejich první velké evropské turné vyprodalo, vždyť ten rok vyhráli Sanremo i Eurovizi a Evropu pohltila mánie po italském rocku.

Koncert se odehrál 14. prosince 2023 v 3areně v Dublinu. Normálně i docela sleduju turné lidí, na které jdu, abych tak nějak věděla, co mě čeká. V tomto případě jsem ale byla mimo a všechno bylo překvapení. Kromě setlistu, ten jsem si stihla celkem i naposlouchat před koncertem a poznala jsem skoro všechny písničky. Překvapivě produkce dokonce týden před koncertem oznámila stage times (Jakože kdy budou otevírat ten večer budovu a kdy přijde kapela na pódium. Tyhle časy se normálně vypouští až odpoledne těsně před koncertem). Tak jsme se dozvěděly, že Måneskin nemají předskokana a že v tom případě koncert skončí o něco dříve.

Můj názor na předskokany je, že obvykle jsou fajn a u některých jsem je i po tom koncertě začala aktivně poslouchat a šla na jejich koncerty. Nicméně většinou se obvykle stává to, že předskokan dělá jinou hudbu než hlavní umělec/kapela a prostě člověk má náladu na určitou hudbu a místo toho musí cca 30 minut poslouchat něco úplně jiného. Je to blbost, já vím, ale občas mě to prostě štve. Takže v rámci Go_A a Måneskin jsem byla hodně moc šťastná, že jsme se vyhnuli předskokanům.

Tak jací byli Måneskin?

Krátce: úžasní. Šli jsme celkem velká skupina (kamarádky s sebou vzaly manžely) a seděli jsme naproti pódiu a ne do strany, což je vždycky výhra. Nebo aspoň jsem si to myslela. V řadě před námi seděli dost nadšení fanoušci a přímo přede mnou pak děti, co musely prostě stát celý koncert. I na pomalé songy. Tak abych něco viděla, tak jsem si taky musela stoupnout a bylo mi to líto vůči lidem za mnou (jsem celkem vysoká).

Co se samotného koncertu týče – celý den mě pobolívala hlava a přestala chvíli před koncertem. Nicméně ve chvíli kdy kapela začala hrát otevírák večera se mi bolest hlavy vrátila. Måneskin jsou mnohem hluční live, než třeba popový koncert. Což je super samozřejmě, ale moje hlava to nečekala. Shodou okolností jsem si s sebou vzala na koncert moje Loops (tohle není reklama, prosím pěkně). Jsou to špunty do uší, ale liší se od obyčejných špuntů. Mají speciální tvar, tím pádem s nimi člověk může i spát. Navíc jsou budované tak, že zvuk/hluk jen minimalizují a neblokujího úplně. Loops mají několik variant – já mám momentálně jen variantu Quiet, které se doporučují na spaní. Nicméně musím říct, že na koncertě mi posloužily skvěle – hudba byla tlumená, tím pádem mě přestala tolik bolet hlava, a zároveň krásně vynikl Damianův hlas. V budoucnu bych si chtěla pořídit variantu Experience Pro, které jsou doporučované na koncerty.

Damiano jinak moc během koncertu nemluvil. Ani jednou nezmínil Eurovizi nebo Sanremo, ale zase, od té doby odehráli tolik koncertů, že všechny potřebné zmíňky už mají za sebou. Na druhou stranu, když promluvil, tak to stálo za to – jednou si spletl kecací úvod k písničce a podruhé zase název nového alba haha Fanouškům tyhle přeřeky vůbec nevadili, kapela jim to totiž vynahradila nejen nabitým energetickým koncertem, ale také přímým kontaktem s publikem – Thomas, Vic i Damiano několikrát nejen přišli k bariéře, ale také doslova vlezli do hlediště. Na konci koncertu se pak Ethan nechal „couch-surfnout“ po publiku. Během punkové Kool Kids pak byly vybrané fanynky vpuštěny na samotné pódium přímo ke kapele (teda aspoň jsem pochopila, že to byli fanoušci a ne tzv. placené křoví z produkce).

I přes bolest hlavy musím říct, že jsem si koncert náramně užila a určitě budu chtít jít v budoucnu znova (jakože prostě musím, skoro nic jiného od toho koncertu neposlouchám a nemůžu si pomoct). Musím se přiznat, že jsem si nebyla úplně jistá, jestli mě ten koncert chytne, neměla jsem naposlouchané všechny písničky pořádně a moc jsem se ten den necítila. Jsem ale ráda, že to nakonec bylo úplně jinak. Odcházela jsem nadšená s pocitem, že tohle byl ten nejlepší koncert, co mi mohl zakončit koncertní sezónu 2023.

Prostě, pokud se vám líbila Zitti e Buoni a pak i další songy ze socek (třeba cover Beggin) a máte možnost vidět kapelu live, tak prostě jděte. Nebudete litovat. Je to opravdu prostě zážitek, co za to stojí.


Disclaimer: Prosím vás, ne-repostujte moje fotky bez mého vědomí. Nemažte z nich moje logo (jeho neatraktivita má důvod). Klidně mi napište na Insta nebo na Facebook, bývám docela rozumná. Jakékoliv neoprávněné použití mých fotek bude stíháno.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Živě: Måneskin v Dublinu