Co se mi honí hlavou,  Foto koutek

Jak si vybrat foťák – pro začátečníky

Občas mi v DMs přistane otázka „Terez, poraď mi, chci si koupit foťák, ale nevím jaký.“ a mně to samozřejmě nedá a radím jak můžu. Rozhodla jsem se, že je čas se s vámi všemi podělit o mé rady – ať už jste úplný začátečník nebo už nějaký ten pátek fotíte.


Kromě toho, že mám léta zkušeností s focením, jak začátečník, tak pokročilý, tak jsem si před rokem a půl pořídila svoji první zrcadlovku a tudíž jsem si sama prošla celým procesem shánění nového foťáku.

Nebudu to prodlužovat – článek jsem nakonec rozdělila na začátečníky a pokročilé. V tomhle se budu věnovat pouze začátečníkům. Tak pojďme na to:

Pro mě je začátečník někdo, kdo buď sem tam fotí na mobil, nebo nefotí vůbec, ale rozhodl se s tím začít (většinou spíš kvůli cestování, než třeba náhlému zájmu o focení svateb). Pokud spadáte do té první kategorie, tedy fotíte sem tam mobilem, pak nejspíš chcete foťák, protože vám mobil přestává stačit – kvalitou, možná chcete větší zoom a kvalitnější bokeh (rozmazané pozadí – kromě foťáku na to potřebujete i skills).

Pokud spadáte do druhé kategorie, tedy moc mobilem nefotíte (kromě random selfíček nebo Storíček na Insta), tak asi chcete foťák, protože se chystáte cestovat, nebo jste se přestěhovali a chcete přátelům a rodině nafotit vaše nové město. Možná jste si pořídili domácího mazlíčka a chcete ho na internetu ukázat v celé jejich kráse. Nebo chodíte na koncerty a chcete kvalitnější fotky na Instáč, aniž byste se museli na každém koncertě cpát do první řady mezi ječící fanoušky (o tom se detailněji rozepíšu níže).

Ať už tak, či onak, v první řadě si musíte určit budget. Co se budgetu týče, určitě bych nekupovala literally cokoliv. Nechoďte s cenou moc dolů a zároveň bych neinvestovala přes 10,000 Kč. Byla by to zbytečnost.

Skvělá věc ohledně foťáku je ta, že na vzhledu nezáleží. Myslím, že jsem nikdy neviděla škaredý design a co se týče barev, tak většinou jsou všechny černé (občas bílé a stříbrné, či dokonce třeba červené – záleží na výrobci). Co se výrobce týče – vůbec si nezatěžujte hlavu tím, jestli si máte koupit Canon, Nikon nebo Sony. Každá značka má něco do sebe, ale zároveň nejsou mezi nimi nějaké velké rozdíly.

Poté si upřesněte na co ten foťák chcete – cestování, portéty, nebo třeba zmiňované koncerty. S koncerty je to asi nejsložitější – obecně si člověk foťák na koncerty brát nesmí. Navíc, pokud vás do venue s foťákem pustí, tak to rozhodně nebude zrcadlovka a nebude to velký foťák. Třeba tady v Irsku mám vyzkoušeno, že můj Canon PowerShot SX510 HS mě nechali si vzít do každé venue, kde jsem ho měla s sebou (v 3areně mi občas řekli, že nesmím fotit, ale nikdo to nikdy nekontroloval a bylo to pouze na koncertě Hanse Zimmera myslím). Jak ale můžete vidět na mém blogu, tak i s PowerShotem člověk může docílit pěkných fotek (V tomhle případě nefotím na manuál, protože PowerShot se ovládá hůř než zrcadlovka. Navíc fotím na 3mpx za fotku, což je taky tragédie. Dále záleží na samotném osvětlení show a taky mám za sebou X koncertů,…). Jaktože se ale na internetu objevují ty super fotky z koncertů vaších oblíbenců? Ty jsou od profesionálních hudebních fotografů, kteří si před každým koncertech vybaví akreditaci (ta se dává jen lidem, co fotí pro média a trvá pouze na první 3 písně, což je o*er if you ask me). Takže pokud se nechystáte začít kariéru hudebního fotografa, tak je celkem jedno jaký foťák s sebou propašujete na váš další koncert. Na cestovaní a krajinky je to taky celkem jedno.

Jako začátečník nemáte moc zkušeností a nejspíš si ani nejste jistí, co všechny ty parametry u foťáku znamenají. A obecně se dá vyfotit hezký portrét na stejný foťák, se kterým fotíte na dovolené (když víte jak). Proto je pro začátečníky úplně nejlepší, když si pořídí levnější foťák a po čase, až se ve focení zlepší, tak sami uvidí, jestli jim nynejší foťák vůbec vyhovuje, nebo potřebují upgrade. Taky doporučuji, aby váš první foťák měl automatický režim. Fakt se nedá fotit manuálně, pokud nechápete co všechny ty čísla na obrazovce znamenají.

Než vám sem hodím nějaké random modely, co by mohly začátečníkům vyhovovat, tak chci zdůraznit ještě jednu věc: recenze. Nekupujte zajíce v pytli. Pokud máte kolem sebe známého/kamaráda fotografa (jo, já se taky počítám), tak jim klidně pošlete, co jste si vybrali a na co to chcete a oni vám řeknou, jestli je to fajn foťák a jestli se to cenově vyplatí. Pokud chcete navíc i nezávislé recenze, tak samozřejmě můžete vybraný model ogooglit/zkouknout na YouTube. Dále bych doporučila, pokud máte účet na Instagramu, si ten model na něm najít. Spousta lidí používá číslo modelu jako hashtag a vy si tak můžete udělat představu o kvalitě fotek od různých lidí po celém světě (např. pro moje baby používám hashtag #eos90d). Dále ještě doporučuji webovku Explorecams.com. Funguje podobně jako Instagram – zadáte do ní svůj vybraný model a vyjedou vám fotky nahrané lidmi z celého světa. Pokud přemýšlíte nad zrcadlovkou, pak můžete zadat i model objektivu.

Přesně takto jsem se já sama rozhodovala před rokem a půl. V té době ještě řádila Corona ve velkém a necítila jsem se na to, abych pobíhala po obchodech. Proto jsem vsadila na Instagram, ExploreCams a nespočet hodin sledováním recenzí na YouTube. A musím říct, že jsem se svým baby opravdu spokojená a nemohla jsem si vybrat lépe.

Okej, rychle jsem projela internety a tohle jsou foťáky, co bych doporučila naprostým začátečníkům. Budget: €400/cca 10,000 korun (bráno z irských webů/cena se může trochu lišit)

Canon EOS 4000D – koukejte po dealu s objektivem
Canon PowerShot SX540 HS (objektiv přidělán k tělu foťáku)
Nikon COOLPIX B500 (objektiv přidělán k tělu foťáku)
Panasonic Lumix TZ70 nebo TZ80 (kapesní, ale výkonný) nebo jejich Superzoom řada
Sony DSC-H400 (objektiv přidělán k tělu foťáku) nebo Alpha 58 – ale koukejte po dealu s objektivem

Klidně mi pište na Instáči, pokud budete potřebovat poradit s výběrem (přece jen technologie se pořád posouvá dopředu), dejte vědět tady v komentářích, jestli vám článek pomohl a happy shooting!

Jestli víte, co chcete od vašeho budoucího foťáku, ale nevíte kde začít, pak se těšte na můj článek pro pokročilé!