Terez radí jak na fotografování: o mobilech pro začátečníky
V prvním díle nové série o tom, jak si poradit jako fotograf začátečník, se zaměřím pouze na telefony a ukážu vám, co všechno ze svého telefonu můžete dostat.
Okej, máte telefon a v něm foťák. Už jste ho samozřejmě v minulosti použili na focení oběda nebo večeře nebo západu slunce, ale nebylo to ono. Tak se pojďme společně podívat na to, jak výslednou fotku zlepšit, aby vám ji na Instáči nelajkovala jenom máma.
V první řadě bych doporučovala si zjistit kolik MPx váš foťák má a kolik čoček. Čočky jsou ta skleněná kolečka na zadní straně vašeho mobilu. Megapixely pak můžete zkontrolovat v nastavení samotného foťáku, nebo si vygooglit váš typ telefonu (tak se dozvíte i správné číslo čoček).
Obecně platí, že čím víc megapixelů a čoček, tím lepší fotoaparát. Nicméně si je nutno uvědomit, že ani to vás neochrání od křivě vyfocené fotky, nebo fotky, která je moc tmavá, či světlá.
Jak na křivé fotky?
S tím vám může pomoct samotný telefon. Není chytrý jen tak pro nic za nic. V nastavení fotoaparátu je toho spousta, ale co by vás mělo zajímat (a zachránit od křivých fotek) je tzv. Asistenční mřížka. Jakmile ji zapnete, tak se vám na obrazovce foťáku ukážou dvě vodorovné a svislé čáry. Díky nim byste pak neměli mít vaší výslednou fotku křivou (tím, že zarovnáte čáry s čímkoli, co fotografujete – k tomu si vygooglite pravidlo třetin ve fotografii). Samozřejmě někdy křivost nevadí, pokud to dodává fotce šmrnc. Ale záleží na tom, co fotíte.
Pokud vám mřížka překáží a narušuje proces focení, tak fotku můžete vždycky narovnat později v softwaru pro úpravu fotek jako třeba Lightroom (jehož mobilní verze je dostupná zdarma!), Photo Editor či v jakémkoliv jiném.
Co se tmavých, či příliš světlých fotek týče, to můžete také ovládat přímo při focení a to tak, že klepnete na světlé, či tmavé místo na obrazovce během focení a posunete ikonku sluníčka dle potřeby (v některých přednastavených scénách se tmavost či světlost fotky jednoduše ovládá klepnutím na displej).
Raw vládne všem
Příliš tmavou či světlou fotku můžete také později upravit, ale je nutno si pamatovat, že jpeg soubory v sobě nenesou tolik dat a občas se fotka, která je moc tmavá nebo příliš světlá prostě nedá spravit.
Alternativou v takových případech je fotit v raw. Raw je soubor, který zaznamená více dat o fotce než jpeg. Proto, když je fotka moc tmavá nebo naopak světlá, je o dost snazší ji upravit, a přitom zachovat autenticitu fotky.
Existují dva způsoby, jak zjistit, jestli váš telefon fotí v raw – první je Google. Druhý způsob je zapnout váš foťák, zkontrolovat nastavení nebo otevřít přednastavené scény (portrét, jídlo, krajina atd.). V tomto případě hledáte scénu, která je pojmenovaná jako Pro nebo něco obdobného. Jestli tuto scénu v mobilu máte, pak ji vyberte a v nastavení si pak můžete nastavit, aby se fotky ukládaly jako raw soubor.
Je dobré si pamatovat, že raw fotky budou vždy příliš tmavé a předtím, než je pošlete prarodičům, či nahrajete na váš Instagram, byste je měly upravit (o tom, jak upravit fotky budu psát v budoucnu).
Automat není vždycky špatný nápad
Pokud váš telefon nefotí v raw, nebo nemáte zájem trávit váš čas upravováním fotek, pak můžete fotit pomocí přednastavených scén ve vašem mobilu. Ty bych doporučovala hlavně, pokud fotíte v noci. Nejen obyčejnou noční scénu, ale i tzv. světelné čáry (od aut nebo třeba ruského kola), hvězdy, malování světlem. Pro tyto scény je ale potřeba stativ, nebo si telefon někde na těch pár vteřin opřít. Nezapomeňte také v takovém případě použít samospoušť aspoň na 2 sekundy (najdete v nastavení). Váš telefon totiž zaznamená vaše klepnutí na obrazovku a tím může být výsledná fotka rozmazaná. Ty 2 sekundy ale oddálí začátek focení (o 2 sekundy) a ty malé otřesy z vašeho poklepu by neměly mít na výslednou fotku takový dopad. Na výběr samozřejmě máte z několika sekund – od 2 až po 10.
V neposlední řadě je důležité si pamatovat, že pokud je to možné, raději se k focenému objektu přibližte fyzicky. Přibližování foťákem v mobilu nedoporučuji hned z několika důvodů: snižuje se tím kvalita fotky a ať chcete nebo ne, naše ruce se klepou a váš foťák v mobilu to ihned zaregistruje. Tím se zvyšuje šance, že nejen že fotka bude ve výsledku nekvalitní ale i rozmazaná.
Závěrem bych doporučovala zkoušet různá nastavení ve vašem foťáku a také různé scény. Tak nejlépe přijde na to, co vám vyhovuje nejvíc.
O tom, jak nefotit jako každý turista na návštěvě ve vašem městě a nabídnout vaším sledujícím na Instagramu nový úhel pohledu, se dočtete v budoucích článcích.
EDIT: Byla jsem upozorněna, že foťák v iPhonu nevypadá jako ten v Androidu. Moc ráda bych dala typy i mým čtenářům s jabky, bohužel s nimi nemám žádnou zkušenost. Proto berte tento článek spíše jako rady pro Android uživatele. Pokud jste ale jabkář a máte Instáč, tak zabrušte do Reels – je tam hodně tipů a triků pro držitele jablek!