Co se mi honí hlavou,  Foto koutek

Foto koutek: Seznamte se… s mým novým foťákem

V tomto článku vám prozradím mé začátky s fotografováním. Zároveň vám představím moji novou zrcadlovku a její předchůdce a zdůvodním, proč jsem si vybrala právě tento model a co se mi na něm zatím zamlouvá a na čem musím zapracovat.


Pokud vás nezajímají moje začátky ve fotografování a chcete přeskočit k hlavnímu tématu, tak si vyberte jednu z možností níže:

Moje nová hračka
Jaké modely skončily na mém listě a podle čeho jsem vybrala vítěze?
Jak jsem s 90D spokojená nyní?

Fotografovaní je mým koníčkem už osm let. Můj první foťák, Fujifilm FinePix JV500, jsem si koupila začátkem roku 2013 v místní drogerii. O rok a půl později mi mamka dala jako dárek Canon PowerShot SX510 HS. Rozdíl mezi těmito modely nebyl jen ve jméně, ale i v proporcích (Fujifilm byl malý kapesní foťák, zatímco Canon měl k tělu připojený objektiv) a parametrech. Fujifilm byl klasický výletový foťák, který to všechno oddřel za vás. Canon už nabízel manuální focení, ale stejně jako jeho japonský kolega měl v sobě několik přednastavených scén.

U Fujifilmu jsem si užívala bohaté barvy:

S Canonem jsem začala experimentovat. Většinu času, co jsme spolu strávili jsem fotila na scénu „Live“, která byla automat s živějšími barvami. Někdy před třemi lety jsem se začala více zajímat o nastavení mého modelu a začala se učit fotit na manuál.

Má první noční fotka (podle mého dnešního já je v ní moc světla, ale co už):

O rok a půl později už jsem s přehledem věděla, co dělám:

Canon se taky stal mým společníkem na koncerty (díky jeho proporcím a faktu, že se nejedná o zrcadlovku, ho můžu propašovat skoro všude). Musím se přiznat, že v takových případech přepínám zpátky na automat a fotím v sekvencích, protože je to jednodušší než zkoušet nezradlovku přemluvit, aby vyfotila jednu pořádnou fotku z druhé strany arény. Jestli chcete vidět ty nejpovedenější fotky, pak si určitě prohlídněte sekci „Koncerty a Cony“.

Jedna z posledních fotek, které jsem vyfotila na PowerShot. Taky jedna z mých úplně all time favourites:

Moje nová hračka

Zhruba ve stejné době jsem objevila výhodu RAW souborů, které podporuje můj telefon (Honor 9), ale Canon fotil pouze v jpeg. To (a 12 MP a fakt, že se nejedná o zrcadlo) mě po čase začalo omezovat v postprodukci, a tak jsem začala přemýšlet nad zrcadlovkou.

Sice jsem milovnice elektroniky, ale doslova nesnáším jakoukoliv kupovat. Na trhu je tolik možností a rozhodování se není moje nejsilnější stránka. Když jsem se ale loni na konci léta konečně rozhodla si pořídit nový pořádný foťák, tak jsem neměla jinou možnost než se do všech těch možností ponořit.

Mou novou pravou rukou se stal model Canon EOS 90D. Původně jsem přemýšlela nad Sony AIII anebo Canonem EOS 6D Mark II. Sony jsem nakonec vyřadila úplně kvůli výdrži baterky. Sice jsem koukala i na Nikon a další značky, ale ve finále jsem si udělala list šesti Canonů a to hlavně kvůli tomu, že jsem s tou značkou už měla zkušenosti a necítila jsem se nějak extra dobrodružně.

Canon EOS 90D v kostce:
– 32.5 megapixelů
– Závěrka od 30 sekund do 1/8000
– Vyfotí až 10 snímků za sekundu při sekvenčním focení
– Nafotí cca 1300 fotek na jedno nabití baterky
– Natáčí ve 4K
– ISO pokryje 100 – 25,600
– Má Bluetooth, Wifi a jde ho ovládat přes aplikaci v mobilu
– Dotykový displej se dá různě natočit
– Dá se fotit manuálně single shot v tichém režimu

Jaké modely skončily na mém listě a podle čeho jsem vybrala vítěze?

Měla jsem tam tři bezzrcadlovky – EOS M6 Mark II, EOS M50 a EOS M200 – a tři zrcadlovky – EOS 850D, EOS 90D a EOS 6D Mark II. Původně jsem do bezzrcadlovek nechtěla jít, ale během researche jsem zjistila, že mají docela co nabídnout. Nakonec jsem je vykopla jako první kvůli bajonetu objektivu (EF-M), množství vyfocených fotek na jedno nabití baterky (jenom okolo 300) a displeji (nedal se otáčet a překážel si s elektronickým hledáčkem).

Těchto šest modelů jsem dala dohromady na základě několika důvodů. Tím prvním byl budget (nechtělo se mi dávat víc jak 2,000 euro, protože si myslím, že na cokoliv dražšího ještě nejsem připravená) a druhý důležitý důvod byl s jakým objektivem se ten model prodává. Nechtěla jsem klasický 18-55mm objektiv, protože z PowerShotu jsem zvyklá na 720mm a po delším googlení jsem přišla na to, že se většina lidí 18-55mm nakonec stejně zbavuje (S odstupem času můžu potvrdit, že jsem ráda, že jsem do 18-55mm nešla – nestačilo by mi to ani zdaleka).

Všech zmíněných šest modelů nabízely jiné rozmezí objektivů, některé dokonce nabízely dva, nakonec ale rozhodlo zbylých cca devět sloupců v Excelu: počet megapixelů, rychlost závěrky (aneb kolik snímků na jedno stisknutí můžete vyfotit), procesor, váha, jak se dá vyklonit displej, jestli umí fotit v tichém režimu, jestli má Bluetooth a dá se ovládat přes appku v mobilu, počet AF bodů a kolik snímků se dá vyfotit na jedno nabití baterky.

Bezzrcadlovky teda letěly jako první a 850D šel hnedka za nimi, protože ten dokáže zachytit jen 7 snímků za sekundu a má „jen“ 24 megapixelů. Což je pořád víc, než PowerShot ale ve hře byly ještě 90D a 6D Mark II s 32.5 a 26.2 megapixely resp. 850D taky dokáže vyfotit jen 800 fotek na jedno nabití a nikde jsem nenašla, že by se s ním dalo fotit potichu.

Proč šel 6D Mk II z kola ven? Fotí jen 6.5 snímku za sekundu, procesor má o třídu nižší než ostatní modely, nedají se na něj dát EF-S objektivy a má míň megapixelů než 90D. Taky byl o 150 euro dražší než 90D.

Možná někomu přijde, že jsem na ostatní modely byla dost přísná, ale celkové rozhodování mi zabralo asi tři měsíce a nespočet hodin strávených googlením a sledováním recenzí na YouTube. Po tom, co jsem věděla, že vítězem bude nejspíš 90D, jsem začala googlit jeho objektiv (EF-S 18-135mm IS USM), protože hrozně nerada kupuju zajíce v pytli a díky pandemii byly obchody s elektronikou zavřené, takže jsem se si nemohla jít žádný z těch modelů „osahat“ (Teď myslím jen na to, že si určitě v budoucnu nikam nic osahávat nepůjdu…).

Jak jsem s 90D spokojená nyní?

Musím se přiznat, že jsem původně měla strach s pořízením zrcadlovky. I přesto, že umím fotit celkem slušně na manuál, nebyla jsem si úplně jistá, jak to zvládnu. Nicméně už jsou to zhruba tři měsíce a musím uznat, že se cítím víc sebevědomě a přijde mi, že vím, co dělám.

Dost rychle jsem se zorientovala v menu a už umím instinktivně najít správná tlačítka na změnu nastavení (závěrky, clony a ISO) aniž bych musela koukat kde co mačkám.

První věcí, na kterou jsem si musela ale zvyknout byla váha. PowerShot váží okolo 350 gramů, zatímco 90D spolu s objektivem mají zhruba přes kilo víc. A vždycky to poznám, když dýl fotím a pak vezmu do stejné ruky telefon, který najednou nic neváží.

Taky jsem naprosto nadšená z funkce stabilizátoru obrazu. Jak jsem nebyla ze začátku zvyklá na celkovou váhu, tak se mi ten foťák v rukách fakt pořád třásl. Na fotkách to vůbec nejde poznat, což je naprosto skvělý.

Kromě klasických denních fotek města (do přírody jako takové se ještě dlouho nepodívám HashtagPandemicLife) jsem si s 90D už vyzkoušela focení oblohy v noci. Bohužel kvůli světelnému znečištění pořád nevím, co s ním dokážu. Ale hned za poslední pouliční lampou ve městě jsem z něho vymáčkla tohle:

Samozřejmě kdykoliv to jde ho mořím nočním focením s dlouhou závěrkou a myslím, že docela dobrý:

Taky jsem ho otestovala na měsíci (bez stativu) a je to docela rozdíl oproti PowerShotu:

Foceno PowerShotem

Pak už jsem zkusila jen pár nočních fotek bez stativu a všimla jsem si, že mi fotky vychází dost zrnité. Zjistila jsem, že je to kvůli ISO nastavení a že s ním neumím 😀 Sice jsem četla, že se to dá upravit v Lightroomu nebo Photoshopu, ale zatím jsem s výsledkem nebyla spokojená ani tak. Takže můj další cíl je se naučit fotit v noci bez stativu a nemít zrnité fotky. Wish me luck.

Taky jsem ještě neměla šanci vyzkoušet focení rychlého objektu v pohybu aka racky na nábřeží, protože jsou vždycky docela daleko a můj objektiv na to nestačí HashtagPotřebujuTeleobjektiv


Na závěr chci říct, že jsem s výběrem foťáku fakt spokojená a zatím jsem ho ani jednou nechtěla vyhodit z okna (můj notebook can’t relate). Jestli vás zajímá, jak přesně probíhal můj research, tak sledujte můj blog, protože chystám článek o tom, jak si vybrat nový foťák – nejen na co při koupi koukat, ale i které webové stránky vám pomůžou s výběrem produktu, aniž byste museli do kamenného obchodu (což se v dnešní situaci fakt hodí).