Cestovní deníček

Na skok ve Švýcarsku: jak jsem se na tento trip připravovala

Momentálně plánuji moji dovolenou ve Švýcarsku (článek jsem začala psát v létě 2023) a kromě klasických věcí jako co kde vidět, jsem si uvědomila, že je i dost věcí, na které by si člověk měl dát pozor před odletem. V tomhle článku budu uvádět jako příklad Švýcarsko, ale samozřejmě všechny body se dají použít i na jiné země. Budu se snažit nepsat román, berte to spíš jako list věcí, co byste si měli zkontrolovat – pro více info je tu Google 🙂


1. Elektrické zástrčky

Většina Evropy má stejné zástrčky, tak jak je známe z Česka. Například UK a Irsko ale mají jiné (totožné mezi sebou). Itálie má jiné a Švýcarsko taky. Vaše česká nabíječka na mobil by ani do jedné nepasovala. A zatímco tohle je věc, která se dá koupit až na místě, já osobně preferuji mít dva cestovní adaptéry s sebou už při příletu a to z několika důvodů – a) let se může opozdit a přijede na hotel hodně pozdě a power banku budete mít vybitou a mobil skoro taky nebo moje oblíbené b) hotel vám adaptér sice půjčí, ale za šílený poplatek. V Mnichově v hostelu (!) za půjčení chtěli 10 euro. Tyhle adaptéry se dají v Irsku sehnat do dvou 2 euro (okej, švýcarský mě stál 10, ale Švýcarsko je spešl). Na Airbnb většinou adaptéry nemají (aspoň z mé zkušenosti). Takže – nezapomeňte si to pogooglit a koupit dopředu, ať vás nic nepřekvapí!

2. Jsou obchody otevřené i v neděli?

Například v Německu nejsou a ve Švýcarsku taky ne (pravda je taková, že třeba obchody s oblečením jsou zavřené, ale nějaký ten supermarket otevřený je, ne ale všechny a jsou otevřené jen na omezenou dobu). Taky si na mapě zkontrolujte, jak blízko je taková sámoška od vašeho ubytování, ať si kdyžtak nakoupíte potřebné věci dopředu, pokud je nejbližší obchod daleko a časově by vám to nevyhovovalo.

3. Slevy na veřejnou dopravu

Ne každá země to má – například v Irsku ostrouháte (Leap kartu fakt nepočítám). Ale ve Švýcarsku mají několik zvýhodněných travel passů – buď podle oblasti, kam se chystáte nebo na celé Švýcarsko (Swiss Travel Pass). Tyto travel passy jsou na určitý počet dní a máte v tom neomezenou dopravu zdarma autobusy, vlaky, výletními loděmi a buď zcela zdarma nebo slevu na lanovky po celém Švýcarsku nebo v té oblasti, pro který jste si ten travel pass koupili. Dá se tak ušetrit několik tisíc korun a nejlepší na tom je, že si člověk nemusí dopředu nic bookovat – prostě vejdete do dopravního prostředku a vezete se. Více info o těchto travel passech pro Švýcarsko zde – https://www.myswitzerland.com/en-ie/planning/transport-accommodation/tickets-public-transport/regional-passes/ a https://www.swiss-pass.ch/.

Tohle se opravdu vyplatí, ať už se chystáte cestovat po celém Švýcarsku, nebo jen do hor. Švýcarské vlaky jezdí snad po celé zemi a není koutek, kam byste se nedostali. Ceny za tyto cestovní pasy se navíc nemění jak třeba u letenek nebo u hotelů, tak je jedno, jestli si je koupíte x měsíců nebo den dopředu.

4. Internet/SIM karta

Pokud cestujete mimo Evropskou Unii, pak nejspíš budete potřebovat místní SIM kartu. Poplatky za data v mobilu mimo EU se fakt nevyplatí. Kromě fyzické SIM karty do vašeho mobilu, existují i tzv. e-sim karty. Nicméně ty nejsou podporovány všemy mobily (lehce se dá vygooglit, jestli je váš telefon podporuje). Pokud váš telefon nepodporuje e-sim, pak doporučuji strávit nějaký čas na Googlu a najít si nejlepší nabídku pro předplacenou SIM kartu a pak taky, kde se nachází kamenný obchod této telefonní společnosti a kdyžtak si udělejte screenshot nebo si stáhněte offline Google mapu, abyste po odchodu z ubytování nebloudili.

Já se rozhodla investovat do SwissComu, kde mě SIMka na 7 dní vyšla na 20 CHF (22 euro). Ano, je to neskutečně drahé. Bohužel jsem neměla na výběr a v té době to byla cenově nejlepší nabídka na trhu.

5. Záchody, záchody, záchody

Jedno z mých nejoblíbenějších i tady v Irsku. Díky mé arachnophobii nemůžu jít na záchod všude (kolikrát ani doma rip). A navrch občas se za záchody platí a já u sebe kolikrát nemám drobné. Moje tipy – vygooglete si dopředu obchodní centra, pokud budete ve městech. Ty mají většinou záchody a v celkem dobrém stavu. Pokud se chystáte do přírody, pak vlaková a autobusová nádraží a třeba restaurace.

Taky doporučuji googlit přímo názvy lokací + toilets. Díky tomu jsem přišla na to, že v Baselu se dá na záchody chodit i do obchodů, café a restaurací s vylepenou speciální nálepkou, aniž by si člověk musel něco kupovat. A hned mám o starost míň!

6. Kdy se stmívá

Zní to jako blbost, ale jestli se chystáte na druhou stranu zeměkoule, tak jsem si jistá, že tam je to trošku jinak. Nicméně, jde o to, že člověk se nadchne z dovolené a možná prostě plánujete spoustu věcí, aniž byste si uvědomili, že máte jen omezený počet denního světla. A taky je to fajn vědět kvůli bezpečnosti. Já se chystám na výšlap pod Alpy a vím, že slunce mi zapadne o půl osmé, tak v té době určitě nechci být ještě nahoře na kopcích s dvouhodinovým sestupem přede mnou, když lanovky už jezdit nebudou. Prostě jen věc, která je podle mě taky důležitá.

7. POČASÍ

Ano, křičím. Ano, jsem zvyklá na konce světa z Irska, ale jste vy? Scrollujete Instáčem, koukáte na fotky, co jiní lidé okolo světa postli z lokace vaší další dovolené a už se těšíte na to sluníčko a úžasné výhledy… ale co když budete mít smůlu a pár dní, ne-li celý pobyt, vám propší? Proto je fajn si vygooglit, co se v té lokaci dá dělat za špatného počasí a mít prostě jeden itinerář, když je hezky a jeden, když to stojí za prd (v mém případě strávím čas v muzeích – jejich vstupy jsou také zahrnuty ve Swiss travel pass!).

K tomuto bych ještě dodala – ogooglete, kde máte jaké obchody, ať nelítáte přes celé město, když padají trakaře. Popřípadě, kde je nějaká fajn kavárna, kterou byste rádi zkusili a můžete tam strávit odpoledne, zatímco venku prší.

8. Webkamery

Ne, tohle není “zkontrolujte si Airbnb, mají tam kamery”. Tohle je pro všechny, co se chystají do přírody – vygooglete si ráno pohled z webkamery. Například, v Garmisch-Parternkirchen, vesnicí pod německými Alpami, je jich hned několik, a tudíž člověk ví, do čeho jde. To stejné ve Švýcarsku – všechny turistické spoty kolem Alp tam mají webkamery, které si budu každé dopoledne kontrolovat a podle toho upravovat itinerář. Pro milovníky Alp – Jungfraujoch webcamery: https://www.jungfrau.ch/de-ch/live/webcams/.

9. Pro fotografy kolegy

Pokud si s sebou plánujete vzít stativ do příručního zavazadla, tak doporučuji kontaktovat letiště předem – buď na emailu nebo třeba na Twitteru. Obecně čtu, že by to neměl být problém, ale taky že to občas záleží na lidech na letišti, co obsluhují security. Osobně jsem s tím ještě neměla problém naštěstí, ale taky jsem kontaktovala letiště v Dublinu a Curychu, abych měla emaily a Tweety jako důkaz.

Na druhou stranu, pokud se nechcete tahat se stativem, pak si můžete v některých lokacích vybavení půjčit. Ve Švýcarsku to šlo ale horko těžko (hlavně přes víkend).

A na závěr. Našli jste na Instáči fotku, ale autor ne a ne postnout, kde přesně to fotil? Existuje tento web, kde zadáte lokaci a ukáže vám to foto spoty. Všechny fotky jsou nahrané dalšími lidmi, takže je možné, že některé lokace fotky nemají, nebo jich mají málo, či chybí fakt velké Insta spoty. Mně to ale pomohlo při plánování Frankfurtu.

10. Mapy na míru

Věděli jste, že pokud máte účet u Googlu, tak si na Google Maps můžete vytvořit vlastní mapy?

Stačí navštívit tuto stránku, přihlásit se do vašeho Google účtu a můžete začít tvořit! https://www.google.com/maps/about/mymaps/

Já si tak “pinla” místa, která jsem určitě chtěla vidět na mé dovolené – jednu mapu pro každou lokaci. Když jsem pak byla např. v Baselu, tak jsem se pak orientovala podle mé mapy (ty se dají v Google Maps otevřít Uložené > Mapy). Vytvořené mapy se pak dají dál i sdílet kamarádům, či rodině, nebo prostě komukoliv, kdo používá Google Maps.

11. YouTube

Ano, i v dnešní době pořád existují lidé, co vytváří videa ze svých cestovních zážitků a sdílí je na YouTube. A ano, pořád se vyplatí na některé z nich podívat. Co se Švýcarska týče, já si prohlédla pár videí o Jungfrau regionu a dozvěděla se tak spousta důležitých informací. Tyhle videa mi také pomohla s mojí „cestovní horečkou“ – nebyla jsem si jistá, jak ve Švýcarsku fungují vlaky (systém v Irsku je trochu jiný) a taky jsem se chtěla ujistit, že budu používat Swiss Travel Pass správně. Na YouTube jsem našla nespočet videí z posledních dvou let, které zodpověděly moje otázky. Tak třeba, že zatímco v Německu jsou lidé zvyklí si rezervovat sedačky ve vlaku, ve Švýcarsku to zvykem není a není to potřeba. Je fakt, že za celou dobu mé dovolené se mi nestalo, že by mě někdo vyháněl ze sedačky, protože ji měl zarezervovanou. Když jsem ale byla o měsíc později ve Frankfurtu, tak dostat se vlakem do Stuttgartu a nazpět byl boj (protože skoro všechny sedačky byly rezervované).


Pokud vás tento článek zaujal a chcete si pročíst zbytek zážitků ze Švýcarska, tak prostě klikněte/klepněte na ten štítek níže „switzerland“ a blog vám tak vyhodí všechny dostupné příspěvky.